HomeReligiaSzczątki Jana Pawła II na zawsze w Grodnie

Szczątki Jana Pawła II na zawsze w Grodnie

Fragmenty szczątków błogosławionego Jana Pawła II ofiarował grodzieńskim katolikom z okazji kanonizacji papieża Polaka arcybiskup Krakowa, były osobisty sekretarz błogosławionego, kardynał Stanisław Dziwisz – informuje agencja BiełTA, powołując się na proboszcza grodzieńskiego kościoła farnego, księdza Jana Kuczyńskiego.

Błogosławiony Jan Paweł II, fot.: meczennicy.pl

Błogosławiony Jan Paweł II, fot.: meczennicy.pl

W dniu oczekiwanej 27 kwietnia kanonizacji Jana Pawła II fragmenty jego szczątków zostaną dostarczone do grodzieńskiej bazyliki katedralnej św. Franciszka Ksawerego w południe. Przed Mszą świętą, relikwiarz ze szczątkami zostanie wniesiony do świątyni i postawiony przy głównym ołtarzu, po czym odbędzie się uroczyste nabożeństwo, które poprowadzi proboszcz farnego kościoła, ksiądz Jan Kuczyński.

Ze słów księdza Kuczyńskiego wynika, iż szczątki świętego (od najbliższej niedzieli) Jana Pawła II pozostaną w grodzieńskiej katedrze na zawsze.

Po uroczystym nabożeństwie szczątki zostaną złożone przy ołtarzu Matki Bożej Różańcowej i tam będą przechowywane.

„Dla wiernych naszej diecezji to będzie bardzo ważny dzień, przecież Jana Pawła II wielu wiernych uważało za świętego jeszcze za jego życia. Był on symbolem żywej wiary, prawdziwej chrześcijańskiej miłości” – powiedział agencji BiełTA ksiądz Jan Kuczyński. Kapłan przypomniał, że Jan Paweł II marzył o tym, aby przyjechać do Grodna, ale, niestety, za życia nie spełnił tego marzenia. „Teraz, jego symboliczna obecność w Grodnie będzie stała” – wyjaśnił znaczenie pozyskania przez grodzieńską katedrę relikwii w postaci szczątków Jana Pawła II ksiądz Jan Kuczyński.

Przygotowania modlitewne do kanonizacji papieża Polaka trwają w bazylice św. Franciszka Ksawerego od dziewięciu tygodni. W przeddzień kanonizacji w katedrze odbędzie się nocne czuwanie modlitewne. Natomiast w dniu kanonizacji w bazylice zostanie ustanowiony i poświęcony posąg Jana Pawła II. Ten pomnik stanie się symbolem wdzięczności grodzieńskich katolików kochanemu papieżowi Polakowi.

Do kanonizacji Jana Pawła II  szykują się w Grodnie nie tylko instytucje kościelne. Już jutro, 23 kwietnia o godzinie 16.00 Konsulat Generalny RP w Grodnie zaprasza na estakadę przy konsulacie na wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Pielgrzym, poświęconej błogosławionemu Janowi Pawłowi II.

Papież Jan Paweł II w Białymstoku, fot.: Piotr Sawicki/bialystokonline.pl

Papież Jan Paweł II w Białymstoku, fot.: Piotr Sawicki/bialystokonline.pl

Na wystawie zostaną zaprezentowane zdjęcia pochodzące z pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w 1991 roku, tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Na fotografiach można będzie zobaczyć między innymi papieża modlącego się w Białymstoku wspólnie z wiernymi, licznie przybyłymi z Białorusi , w tym z Diecezji Grodzieńskiej.

Autorami wystawianych w Grodnie z okazji kanonizacji papieża Polaka fotografii są Piotr Sawicki i Andrzej Sokólski. A współorganizatorem wystawy – Urząd Miejski w Białymstoku, właściciel archiwalnych prac fotograficznych.

Znadniemna.pl za Belta.by/KG RP w Grodnie

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content