HomeKultura„I Międzynarodowe Spotkanie Młodych”

„I Międzynarodowe Spotkanie Młodych”

Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” informuje, że 13 września 2019 roku o godzinie 19.00 w Muzeum Kolekcji Jana Pawła II – Galerii Porczyńskich na pl. Bankowym 1 w Warszawie odbędzie się koncert galowy „I Międzynarodowego Spotkania Młodych” oraz uroczystość wręczenia nagród Fundacji dla Zasłużonych dla Polaków na Wschodzie.

Orkiestra młodych muzyków z Białorusi, Litwy i Ukrainy pod batutą Huberta Kowalskiego wykona utwory, które w XIX i XX wieku skomponowali Polacy urodzeni na Kresach – Stanisław Moniuszko, Mieczysław Karłowicz, Ignacy Jan Paderewski, Konstanty Gorski, Wojciech Kilar oraz Czesław Niemen.

Celem „I Międzynarodowego Spotkania Młodych” jest wspólna praca pochodzących ze Wschodu muzyków polskiego pochodzenia, doskonalenie ich warsztatu muzycznego i stworzenie wyjątkowego zespołu muzycznego, głównie orkiestrowego. To niezwykłe przedsięwzięcie ma na celu również promocję pięknej literatury muzycznej, którą w XIX i XX wieku skomponowali urodzeni na Kresach Polacy, a których utwory zostaną wykonane podczas koncertu.

W ramach projektu 9 września 2019 r. w studiu Polskiego Radia w Warszawie rozpoczną się warsztaty muzyczne, w których wezmą udział młodzi muzycy z Białorusi, Litwy oraz Ukrainy. Koncert, który odbędzie się 13 września 2019 r., stanie się swoistym podsumowaniem warsztatów, a dla ich uczestników szansą sprawdzenia się w repertuarze wybitnych polskich kompozytorów.

„I Międzynarodowe Spotkanie Młodych” patronatem honorowym objął Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.

Warsztaty oraz koncert galowy organizowane są we współpracy z Polsko – Ukraińską Fundacją im. I. J. Paderewskiego. Projekt został sfinansowany ze środków Kancelarii Senatu RP za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Wsparcia finansowego udzieliły także Fundacja ARP i PFR Fundacja, a patronami medialnymi „I Międzynarodowego Spotkania Młodych” są TVP Polonia i Polskie Radio.

 Znadniemna.pl za pol.org.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content