HomeKulturaIV edycja „Rakowskiego Festu” w Rakowie pod Mińskiem

IV edycja „Rakowskiego Festu” w Rakowie pod Mińskiem

Czwarta edycja festiwalu kultur – polskiej, białoruskiej i żydowskiej – pt. „Rakowski Fest 2019” odbyła się 25 sierpnia w miasteczku Raków koło Mińska.

Olga Guczek i zespół „Czarna Perła”

Raków, będący w dwudziestoleciu międzywojennym miasteczkiem przygranicznym, leżącym przy granicy z ZSRR i nazywany nieoficjalnie „stolicą przemytników” jest miasteczkiem, w którym od stuleci harmonijnie współżyli przedstawiciele różnych narodów i kultur – Polacy, Białorusini i Żydzi. Właśnie ta wielokulturowość Rakowa sprawiła, że cztery lata temu Ambasada RP w Mińsku we współpracy z władzami białoruskimi zaczęła organizować w Rakowie doroczne wydarzenie kulturalne, przybliżające jego uczestnikom i gościom klimat przedwojennej historii Rakowa.

W tym roku w ramach festiwalu odbyły się występy około trzydziestu zespołów muzycznych oraz artystów, którzy reprezentowali na „Rakowskim Feście” Polskę, Litwę, Austrię i oczywiście Białoruś. Poza muzykami na festiwalu znalazło się miejsce do zaprezentowania swoich umiejętności rzemieślnikom i mistrzom rękodzieła, którzy wystawiali i sprzedawali swoje wyroby na kiermaszu, zwanym „Miastem rzemieślników”. Dla najmłodszych organizatorzy zapewnili plac zabaw, a także zaprosili dzieci i młodzież do udziału w interaktywnych grach i konkursach, m.in. do konkursu rysowania kredą na asfalcie. Wszyscy chętni mogli się udać na bezpłatną wycieczkę z przewodnikiem po klimatycznym Rakowie, wziąć udział w grze plenerowej pt. „Ścieżkami przemytników”. Dla młodzieży zorganizowano ponadto plener malarski, a wszyscy goście festiwalu mogli częstować się daniami kuchni narodowych krajów, których przedstawiciele brali udziałw wydarzeniu.

Podczas Festu odbył się plener młodych malarzy

Klimat na Feście tworzyły dzieci

W koncertach, które trwały tego dnia w Rakowie od rana do późnego wieczoru, wzięły udział m.in. zespoły i artyści z Mińska, należący do Związku Polaków na Białorusi bądź współpracujący z ZPB: zespół „Prawdziwi Mężczyźni” (kierownik Natalia Krywoszejewa), zespół „Liber Cante” (kierownik Katarzyna Michał), będący laureatem III Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, zespół „Czarna Perła” z solistką Olgą Guczek, zespół „Wszystko w porządku” (kierownik Ałła Niciejewska) z Borysowa, będący zdobywcą Grand Prix tegorocznej edycji Festiwalu „Malwy”, organizowanego przez ZPB.

Zespół „Liber Cante” (kierownik Katarzyna Michał)

Zespół „Prawdziwi Mężczyźni” (kierownik Natalia Krywoszejewa)

Zespół „Wszystko w porządku” (kierownik Ałła Niciejewska)

Wystąpiły też zespoły, reprezentujące różne kraje i kultury m.in. : chór „Piastuny” z Wrocławia, chór „Gaściniec” z Rakowa, zespół kultury żydowskiej „Gil Zahaw”, zespół „Artof Music” z Litwy, solistka Kamila Płoszajska z Austrii, białoruska finalistka konkursu „Eurowizja Junior 2019” Maria Jermakowa i inni.

Chór „Piastuny” z Wrocławia na ulicach Rakowa

Chór „Piastuny” z Wrocławia

Chór „Gaściniec” z Rakowa

Kamila Płoszajska z Austrii

Wspólne „Alleluja”, zaśpiewane przez Kamilę Płoszajską i Marię Jermakową

Przed kościołem można było się nauczyć tańców żydowskich

Uczniowie Polskiej Szkoly Społecznej przy ZPB w Mińsku brali udział w wydarzeniu jako wolontariusze

Jednym z najważniejszych wydarzeń, które się odbyło w ramach tegorocznego „Rakowskiego Festu”, stało się odsłonięcie tablicy pamiątkowej polskiego pisarza Sergiusza Piaseckiego, którego życie i twórczość były związane z Rakowem. Na tablicy upamiętniającej Sergiusza Piaseckiego zamieszczono cytat z pierwszej części „Trylogii Złodziejskiej” – powieści „Jabłuszko”: „Marzenia dla ludzi są największą wartością. Z nich rodzą się bohaterowie”. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej autora „Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy” poprzedziła inscenizacja wydarzeń, zaczerpniętych z dzieł literackich pisarza. Zainteresowani twórczością Sergiusza Piaseckiego mieli okazję nabyć jego książki, przetłumaczone na język białoruski.

Inscenizacja przed odsłonięciem tablicy

Ambasador RP na Białorusi Artur Michalski przy tablicy, upamiętniającej Sergiusza Piaseckiego, jego powieść i polski Raków

W ramach „Rakowskiego Festu” gościom wydarzenia zaprezentowano dwie wystawy. Jedna z nich, nosząca nazwę „Ziemia i niebo Ferdynanda”, była poświęcona wybitnemu, urodzonemu na ziemiach współczesnej Białorusi, malarzowi Ferdynandowi Ruszczycowi. Wystawa ta stała się pokłosiem pleneru malarskiego, który odbył się na małej ojczyźnie Ruszczyca – miejscowości Bohdanów, leżącej niedaleko Oszmiany w granicach rejonu wołożyńskiego. Plener był współfinansowany przez Senat RP i Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie. Otwarciu wystawy poplenerowej poświęconej Ferdynandowi Ruszczycowi towarzyszyła prezentacja książki o malarzu pt. „Ferdynand Ruszczyc. Obywatel Niepodległej”, która została wydana z inicjatywy II sekretarz Ambasady RP w Mińsku Elżbiety Iniewskiej.

O książce „Ferdynand Ruszczyc. Obywatel Niepodległej” opowiada nauczycielka języka polskiego Ałła Makarewicz z Wołożyna

W maju w Bohdanowie odbył się plener „Ziemia i niebo Ferdynanda”, współorganizatorem którego była Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie

Elżbieta Iniewska zainicjowała też inną wystawę pt. „Życie codzienne w przededniu wojny”, na którą się złożyła ekspozycja przedwojennych fotografii, dokumentów i artefaktów, dotyczących życia społecznego z okresu II RP. Eksponaty wystawy pochodzą z kolekcji pasjonata historii Olega Chadaronka, a część zdjęć i opisów udostępniło organizatorom wystawy Narodowe Archiwum Cyfrowe RP.

Życie codzienne w przededniu wojny

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem

Unikatowe drogowskazy (1930-1939)

Wiejskie tablice lokatorskie

Tabliczka szkolna ze szkoły Druckich-Lubeckich

Prasa z okresu międzywojennego

I Pułk Ułanów. Po lewej Józef Kurto z Lidy

Dwie pocztówki. Dwa różne światy

Prezentacja książki o Ferdynandzie Ruszczycu oraz otwarcie wystawy„Życie codzienne w przededniu wojny” zaplanowane są na jesień także w białoruskiej stolicy. Odbędą się one w siedzibie Oddziału ZPB w Mińsku.

W wieczorowym programie festiwalu „Rakowski Fest” wystąpiły zaproszone gwiazdy: znakomity polski zespół folkowy ”Tekla Klebetnica” i legendarny białoruski rockman Lawon Wolski.

Polski zespół folkowy „Tekla Klebetnica”

Śpiewa solistka zespołu „Tekla Klebetnica” Anna Adamowska-Czupryn

Z Lawonem Wolskim śpiewał cały plac

Zakończył się „Rakowski Fest 2019” pokazem sztucznych ogni.

Paulina Juckiewicz z Rakowa

Najnowsze komentarze

  • Wspaniałe !!!

Skomentuj

Skip to content