HomeKulturaTeatrzyk z grodzieńskiej „Batorówki” laureatem festiwalu we Włocławku!

Teatrzyk z grodzieńskiej „Batorówki” laureatem festiwalu we Włocławku!

Teatrzyk „Akwarele” z Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie zdobył II miejsce w przeglądzie konkursowym XIV Wakacyjnego Festiwalu Teatrów Dziecięcych zza Granicy. Wydarzenie odbywało się w dniach 26-30 czerwca we Włocławku (województwo kujawsko-pomorskie).

Uczestnicy przeglądu konkursowego podczas Gali, podsumowującej XIV Wakacyjny Festiwal Teatrów Dziecięcych zza Granicy

Obok młodych aktorów z „Batorówki” w konkursie festiwalowym udział wzięły jeszcze dwa zespoły aktorskie z Białorusi: Teatrzyk „Młode listki” z Witebska oraz parafialny teatrzyk z Werenowa.

W zmaganiach artystycznych uczestniczyły też dwa teatrzyki z Litwy oraz cztery zespoły aktorskie z Ukrainy.

I miejsce w konkursie festiwalowym jurorzy przyznali małym rodakom z litewskich Troków, którzy zagrali inscenizację wiersza Wandy Chotomskiej „Kurcze blade”. Zdobywcy II miejsca – aktorzy z „Batorówki” – przedstawili pod osąd jurorów i publiczności spektakl pt. „Jak krawiec pan Niteczka został królem”, którego premiera miała miejsce podczas XIII Przeglądu Małych Form Teatralnych „Grodzieńskie Teatralia 2019”, przeprowadzonego w kwietniu bieżącego roku przez Związek Polaków na Białorusi.

Scena ze spektaklu „Jak krawiec pan Niteczka został królem” w wykonaniu Teatrzyka „Akwarele”

Teatrzyk „Młode Listki” z Witebska także przedstawił we Włocławku spektakl, grany podczas tegorocznych „Grodzieńskich Teatraliów”. Było to przedstawienie, wyreżyserowane na podstawie znanej baśni „Czerwony kapturek”. Oryginalne przedstawienie pt. „Żubr” zagrali dla włocławskiej publiczności młodzi aktorzy z Werenowa. Jurorzy, doceniając pomysłowość reżyserską i grę aktorską małych werenowian, postanowili przyznać im Dyplom z wyróżnieniem, oznaczający de facto, zajecie III miejsca w przeglądzie konkursowym.

Scena ze spektaklu „Czerwony kapturek” w wykonaniu Teatrzyka „Mlode listki” z Witebska

Na scenie mali aktorzy z Werenowa z przedstawieniem pt. „Żubr”

W ramach XIV Wakacyjnego Festiwalu Teatrów Dziecięcych zza Granicy mali polscy aktorzy z Białorusi, Litwy i Ukrainy mieli okazję uczestniczyć w warsztatach teatralnych, które poprowadził dla nich dyrektor Teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku Jan Polak.

Warsztaty teatralne prowadzi Jan Polak, dyrektor Teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku

Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku  i jego dyrektor jest obok Dobrzyńsko-Kujawskiego Towarzystwa Kulturalnego i jego prezesa Jerzego Pietraszewskiego głównym organizatorem Wakacyjnego Festiwalu Teatrów Dziecięcych zza Granicy, którego jubileuszowa XV edycja ma odbyć się za rok.

„Wakacyjny Festiwal Teatrów Dziecięcych zza Granicy jest konkursem, w którym zespoły są oceniane, klasyfikowane, nagradzane i wyróżniane, ale przede wszystkim jest niezwykłym, serdecznym spotkaniem. Spotkaniem ludzi, którzy wyrastają w różnych kulturach, mówią różnymi językami, są na różnych stopniach teatralnego wtajemniczenia, ale chcą dzielić się ze sobą życzliwością, serdecznością, przyjaźnią. Dotyczy to ich: młodych aktorów i opiekunów grup i nas: organizatorów, pracowników Teatru Impresaryjnego, jurorów, prowadzących warsztaty, wolontariuszy i widzów. Przez kilka czerwcowych dni  teatr był  wypełniony od rana do późnego wieczora gwarem, radością, zadumą, wzruszeniem. Próby, warsztaty, przedstawienia konkursowe, wieczory gospodarzy. W sumie ogromna dawka teatru w ciągu 4 dni” – tak piszą o przedsięwzięciu teatralnym, organizowanym od 14 lat we Włocławku, jego organizatorzy na stronie Festiwalu.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content