Działające przy Związku Polaków na Białorusi zespoły artystyczne z Mińska i Mołodeczna uświetniły koncertem uroczyste otwarcie Olimpijskiego Centrum Promocji Polski, które zaczęło działać od 22 czerwca w Domu Wańkowiczów, w ramach odbywających się w stolicy Białorusi II Igrzysk Europejskich.
Polacy Mińska stanowili znaczny, być może największy pod względem narodowościowym, odsetek publiczności, zgromadzonej na oficjalnym otwarciu Olimpijskiego Centrum Promocji Polski.
Z przemówieniami inaugurującymi otwarcie miejsca, promującego polskie atrakcje turystyczne, osiągnięcia gospodarcze Polski oraz jej kulturę, zwrócili się do zgromadzonych: prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl) Andrzej Kraśnicki, ambasador RP na Białorusi Artur Michalski, a także członek Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Tomasz Różniak.
Wśród honorowych gości wydarzenia zauważeni zostali: ks. biskup Marian Florczyk, delegat Episkopatu Polski ds. sportu, Włodzimierz Prokopow, dyrektor Narodowego Muzeum Sztuki RB, Swietłana Jancewicz, dyrektor muzeum Dom Wańkowicza, Helena Marczukiewicz, prezes Oddziału ZPB w Mińsku, Adam Krzesiński, sekretarz generalny PKOl, Iwona Łotysz, dyrektor Działu Współpracy Międzynarodowej PKOl, Witold Rybczyński, przewodniczący Komisji Współpracy z Polonią PKOl, Cezary Karpiński, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku oraz Witold Kozłowski, marszałek Województwa Małoposkiego, które będzie gospodarzem kolejnych III Igrzysk Europejskich.
Według organizatorów wydarzenia już w pierwszym dniu funkcjonowania Olimpijskiego Centrum Promocji Polski w Mińsku odwiedziło je ponad tysiąc mieszkańców białoruskiej stolicy. W dniu inaugurującym funkcjonowanie placówki promującej Polskę zaprezentowano na niej dwie wystawy: jedną pt. „Polska zaprasza”, przygotowaną przez Polską Organizację Turystyczną i drugą pt. „Stanisław Moniuszko – wielki kompozytor Polski”.
Odbył się także uroczysty koncert, na program którego złożyły się występy zespołów artystycznych, działających przy Związku Polaków na Białorusi. Oddział ZPB w Mińsku reprezentowały m.in.: kwartet smyczkowy „Anima” i zespół „Suwenir”. Na zaproszenie organizatorów w koncercie wzięli udział także artyści kierowanego przez Wiktora Baranowicza zespołu tanecznego „Białe Skrzydła” z Mołodeczna oraz działającej przy nim grupy wokalnej „Nuty Życia”.
Odwiedzających Olimpijskie Centrum Promocji Polski mieszkańców Mińska tradycyjnymi potrawami kuchni polskiej częstowali przybyli tutaj specjalnie z Zamku w Pułtusku kucharze.
Praca Olimpijskiego Centrum Promocji Polski w Mińsku potrwa do 29 czerwca. Będą w nim codziennie odbywały się organizowane przez Ambasadę RP i Instytut Polski w Mińsku wydarzenia kulturalne. Zaprezentowana zostanie przygotowana przez PKOl wystawa pt. „Sport polonijny w 100-lecie Polskiego Komitetu Olimpijskiego”. Odbędą się spotkania z przedstawicielem Krajowej Izby Gospodarczej amb. dyrektorem Jerzym Drożdżem, z wicedyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Dorotą Mamaj, z przedstawicielami Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, TVP Polonia. Odbędą się także: spotkanie i konferencja prasowa z medalistami olimpijskimi oraz szefami Polskiej Misji Olimpijskiej oraz koncert piosenki Anny German. Na terenie Olimpijskiego Centrum Promocji Polski w Mińsku działa też stoisko z materiałami informacyjnymi.
W ramach odbywających się w Mińsku II Igrzysk Europejskich 25 czerwca odbędzie się Dzień Polski, którego zwieńczeniem stanie się koncert w Filharmonii Państwowej Białorusi.
Paulina Juckiewicz z Mińska