HomeOświataNarada nauczycielska w Mińsku

Narada nauczycielska w Mińsku

Patronem Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Mińsku zostanie Edward Woyniłłowicz, a na bazie szkoły powstanie ośrodek metodyczny.

Prezes ZPB Andżelika Borys wita uczestników narady

Narada nauczycieli i działaczy Związku Polaków na Białorusi z mińskiego okręgu konsularnego z udziałem prezes ZPB Andżeliki Borys odbyła się w stolicy Białorusi 23 maja. Pokłosiem spotkania stał się m.in. pomysł nadania działającej przy stołecznym oddziale ZPB Polskiej Szkole Społecznej imienia wybitnego syna ziemi mińskiej  Edwarda Woyniłłowicza.

Postanowiono także, że siedziba Oddziału ZPB w Mińsku stanie się stałą siedzibą Polskiej Szkoły Społecznej, działającej przy stołecznej strukturze ZPB. Nadanie szkole imienia fundatora kościoła św. Szymona i Heleny, będącego architektoniczną wizytówką  Mińska, odbędzie się jesienią, a uroczystość z tej okazji stanie się elementem obchodów 10-lecia istnienia PSS przy ZPB w Mińsku.

Zarząd Główny ZPB na czele z Andżeliką Borys zobowiązał się do wspierania, wszystkich zaplanowanych podczas narady inicjatyw

Wśród innych, omawianych podczas narady tematów należy wyróżnić powołanie na bazie Polskiej Szkoły Społecznej im. Edwarda Woyniłłowicza  przy ZPB w Mińsku ośrodka metodycznego dla nauczycieli języka polskiego. Misję zorganizowania ośrodka uczestnicy narady powierzyli wiceprezes działającego przy ZPB Stowarzyszenia Nauczycieli Polskich Anastazji Hakiri.

Jednym z najbliższych wydarzeń, które czeka środowisko nauczycieli języka polskiego na ziemi mińskiej będzie zaplanowana na lato wizyta studyjna w Mińsku administracji oraz kadry pedagogicznej Polskiej Szkoły im. Adama Mickiewicza w Paryżu. W okresie wakacyjnym nauczyciele Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Mińsku odwiedzą Poznań i Gniezno, a ich uczniowie spędzą część wakacji w ośrodkach wypoczynkowo-edukacyjnych w różnych regionach Polski.

Wszystkie omówione w ramach narady projekty i plany będą realizowane przy bezpośrednim wsparciu  Zarządu Głównego ZPB.

Paulina Juckiewicz z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content