HomeHistoriaCzłonkowie ZPB modlili się za ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej (zdjęcia)

Członkowie ZPB modlili się za ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej (zdjęcia)

Członkowie Związku Polaków na Białorusi wspominali wczoraj, 10 kwietnia, o ofiarach zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

Uroczystości żałobne z okazji 79. rocznicy zbrodni katyńskiej i 9. rocznicy katastrofy rządowego Tu-154M pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 przedstawicieli polskiej elity, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią odbyły się m.in. w Grodnie i w Lidzie.

Grodno

W Grodnie miejscowi Polacy zgromadzili się na Cmentarzu Garnizonowym przy Krzyżu Katyńskim, aby wspólnie z przedstawicielem Konsulatu Generalnego RP w Grodnie konsulem Andrzejem Raczkowskim oddać hołd ofiarom obu tragicznych wydarzeń, zarówno tych sprzed 79-ciu, jak i 9-ciu lat.

W imieniu władz Związku Polaków przy grodzieńskim Krzyżu Katyńskim przemówił członek Zarządu Głównego ZPB Andrzej Poczobut. Po nim refleksją o tym, jak istotne jest dawanie świadectwa prawdzie oraz czczenie niewinnych ofiar, podzielił się ze zgromadzonymi konsul RP Andrzej Raczkowski. Krótka uroczystość przy Krzyżu Katyńskim zakończyła się wspólnym odmówieniem przez zebranych modlitwy „Anioł Pański” za dusze ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

Zakończyły się grodzieńskie obchody rocznic tragicznych wydarzeń Mszą świętą w intencji Polaków poległych z rąk NKWD w Katyniu oraz ofiar katastrofy smoleńskiej, lecących 9 lat temu do Katynia, aby dać świadectwo prawdzie i uczcić tysiące rodaków, poległych z rąk stalinowskich oprawców. Nabożeństwo odbyło się w Kościele Znalezienia Krzyża Świętego w Grodnie. Wzięli w nim udział działacze ZPB, członkowie Zarządu Głównego organizacji oraz konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek wraz z małżonką Elżbietą.

Lida

Również w Lidzie miejscowy oddział ZPB zorganizował obchody żałobne z okazji tragicznych rocznic. Polacy zgromadzili się przy lidzkim symbolicznym Krzyżu Katyńskim, aby podzielić się refleksjami o tragicznych wydarzeniach, które spotkały Polaków na ziemi smoleńskiej 79 lat temu w sowieckiej Rosji, a 9 lat temu w Rosji, rządzonej przez prezydenta Władimira Putina.

Przy lidzkim Krzyżu Katyńskim przemawiał m.in. znany lidzki krajoznawca, polski patriota i wieloletni działacz ZPB Aleksander Siemionow.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content