HomeKulturaW Muzeum Chagalla w Witebsku otwarto wystawę prac Małgorzaty Dmitruk

W Muzeum Chagalla w Witebsku otwarto wystawę prac Małgorzaty Dmitruk

W muzeum Marka Chagalla w Witebsku 21 marca otwarto wystawę pt. „Małpi Gaj i inne historie”. Prezentowane są na niej prace znanej polskiej artystki białoruskiego pochodzenia Małgorzaty Dmitruk. Ekspozycja zawiera prace z ostatnich 20 lat jej twórczości.

Małgorzata Dmitruk

Na co dzień Małgorzata Dmitruk prowadzi Pracownię Druku Wypukłego i Wklęsłego na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Otwarcia wystawy dokonali: dyrektor Muzeum Marka Chagalla w Witebsku Iryna Woranawa, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Cezary Karpiński oraz autorka wystawianych prac Małgorzata Dmitruk

W rozmowie z Polskim Radiem artystka powiedziała, że na wystawie można zobaczyć tkaniny unikatowe, cykle litograficzne oraz film animowany. Przyznała, że szczególne miejsce w jej twórczości zajmują tkaniny artystyczne.

– Tkaniny unikatowe, bardzo dużo czasu im poświęcam. One są najczęściej zrobione z nitek sprutych z odzienia innych ludzi na przykład z garsonek ciotek, sukienek mamy czy babci. Tak jakby nadaję im drugie życie tym swoim tkaninom, obiektom – powiedziała Małgorzata Dmitruk.

Dodała, że duże znaczenie ma dla niej zorganizowanie wystawy w Muzeum Marka Chagalla w rodzinnym mieście Mistrza. Jak powiedziała, gdy rozpoczynała swoją przygodę ze sztuką, prace Chagalla zawsze robiły na niej spore wrażenie i w pewnym sensie są jej bliskie.

Małgorzata Dmitruk opowiada gościom wernisażu o swoich pracach

Wystawę Małgorzaty Dmitruk „Małpi Gaj i inne historie”, którą współorganizował Instytut Polski w Mińsku, można oglądać przez najbliższe kilka tygodni.

Małgorzata Dmitruk

Urodziła się w 1974 roku w Bielsku Podlaskim w rodzinie polskich Białorusinów. Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim. W 1993 roku rozpoczęła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku na Białorusi. W latach 1995-1999 kontynuowała studia na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (ASP). Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 1999 roku w pracowni prof. Władysława Winieckiego. Aneks malarski w pracowni prof. Adama Styki. Od 1995 roku pracuje w eksperymentalnej pracowni w Mińsku na Białorusi, prowadzonej przez Dymitra Wasiljewicza Małatkowa. Zajmuje się grafiką, malarstwem, tkaniną artystyczną, scenografią i książką artystyczną. Od 2002 roku pracuje jako asystent prof. Rafała Strenta w Katedrze Grafiki Warsztatowej na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP.

Twórczość Małgorzaty Dmitruk wyrasta z jej osobistych doświadczeń i wspomnień rodzinnego Podlasia, regionu przenikania się i współistnienia wielu kultur, stanowiącego dla artystki źródło tematów, motywów, obrazów, którym poprzez własne doświadczenia i wrażliwość potrafi nadać uniwersalne znaczenie.

Znadniemna.pl na podstawie polskieradio.pl i pl.wikipedia.org, zdjęcia – Instpol.by

No comments

Skomentuj

Skip to content