HomeSpołeczeństwoKiedy wizy Schengen dla Białorusinów będą tańsze?

Kiedy wizy Schengen dla Białorusinów będą tańsze?

Do podpisania porozumienia o ułatwieniach wizowych między Białorusią i Unią Europejską pozostał ostatni krok, mówi szefowa przedstawicielstwa UE na Białorusi Andrea Victorini w wywiadzie dla portalu tut.by.

Negocjacje ws. porozumienia trwają od stycznia 2014 roku. Ostatnią przeszkodą na drodze do podpisania dokumentu jest propozycja Polski dotycząca zwiększenia liczby konsulów.

„Już w 2015 roku proponowaliśmy podpisanie wspólnej deklaracji o pracownikach urzędów konsularnych. To znaczy, że jeśli jest coraz więcej pracy, ambasady mogą występować o zwiększenie personelu konsularnego. To była ostatnia przeszkoda”— wyjaśniła dyplomatka.

Według Victorini, oficjalny Mińsk otrzymał od UE propozycję kompromisu w tej kwestii: „myślę, że to będzie ostatni krok, i pozostanie nam zakończyć procedurę”.

Gdy strony uzgodnią tekst porozumienia, zakończenie procedury po jego podpisaniu zajmie ze strony UE dwa-trzy miesiące.

Wcześniej informowaliśmy, że UE zwiększy opłaty za wizy Schengen do 80 euro (obecnie cena wynosi 60 euro). Andrea Victorini ma nadzieję, że umowa zostanie podpisana przed podwyżką cen.

„I możecie być pewni, z europejskiej strony robi się wszystko, aby podpisać umowę. To jest w naszym interesie” — dodała.

Z ostatnich doniesień wynika, że ambasadorowie UE zatwierdzili porozumienie przedstawicieli Parlamentu Europejskiego i rumuńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej o zmianie kodeksu wizowego. W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Rady UE, podkreśla się, że przepisy wizowe zmieniają się, „aby poprawić warunki dla praworządnych podróżnych”, mają także na celu rozwiązanie problemów z nielegalną migracją. Zakłada się, że ten krok pozwoli uzyskać również więcej środków dla krajów członkowskich UE na pokrycie kosztów przetwarzania dokumentów wizowych.

Porozumienie przewiduje, że następnym razem koszty wiz Schengen mogą być zmienione po trzech latach.

Cena wizy Schengen nie zmieniała się od 2007 roku. Rada UE zatwierdziła wzrost cen wiz jeszcze na początku lata zeszłego roku.

Jak wiadomo, Białoruś od dłuższego czasu prowadzi negocjacje w sprawie obniżenia ceny wiz Schengen dla Białorusinów do 35 euro.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl

Najnowsze komentarze

  • Ble Ble Ble – wiadomym jest iż wizy podrożeją do 80 euro; bo EU ma obywateli Białorusi w „głebokim” poważaniu; mało tego – wizy na tzw. „zakupy” zlikwidowano; nawet potwierdzenia z hoteli na nowe wizy mozna wsadzić ponownie „głeboko” bo już Straż Graniczna sprawdza te rezerwacje, mało tego przypadki iż dzwonią z Konsulatu tez nie sa odosobnione; jednym słowem – Białorusinom, w tym także z polskimi korzeniami, EU pokazuje wskazujący palec; naród który jest najbliżej kulturowo i historycznie związany z Europą – jest po prostu za to karany; a może gdzieś miedzy wierszami jest jakiś komunikat do nawet ZPB; poza tym – Aleksander Łukaszenka tłucze kasę na bezwizowym ruchu który uruchomił już dwa lata temu – a nasi politycy w tym i działacze ZPB – co robią………..piszą i pisza i narzekają i „polityką” się zajmują, pomijając fakt że też tworzeniem „nauczycieli” j. polskiego gdzie niektórzy nawet podstaw ortografii nie znają ………

Skomentuj

Skip to content