HomeKulturaSzopki krakowskie wystawiono w Grodnie

Szopki krakowskie wystawiono w Grodnie

Wernisaż wystawy szopek krakowskich – arcydzieł krakowskiego szopkarstwa, znajdującego się na Liście Reprezentatywnej Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO, odbył się 17 stycznia na Nowym Zamku w Grodnie, w którym mieści się Grodzieńskie Państwowe Muzeum Historyczno-Archeologiczne.

Wystawę, przygotowaną przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, przywiózł na Białoruś Polski Instytut w Mińsku. Ekspozycja była już wystawiana w stolicy Białorusi oraz w Brześciu i cieszyła się dużym zainteresowaniem miłośników tradycji bożonarodzeniowej i rękodzielnictwa.

Otwarcia grodzieńskiej edycji wystawy szopek krakowskich dokonali: dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Cezary Karpiński oraz konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek. Na Nowym Zamku w Grodnie ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do dnia 17 lutego.

Przemawia dyrektor Instytutu Polsakiego w Mińsku Cezary Karpiński

Przemawia konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek

Szopki krakowskie  to bogato zdobione, wielowieżowe sceny o architekturze, nawiązującej do zabytków Krakowa i przedstawiające misterium Bożego Narodzenia.

Źródłem współcześnie wykonywanych w Krakowie szopek stała się stylistyczna różnorodność świątyń krakowskich. Tradycja wzorowania się krakowskich mistrzów szopkarstwa na krakowskiej architekturze sakralnej sięga XIX wieku i, będąc doskonalona oraz urozmaicana przez kolejne pokolenia mistrzów bożonarodzeniowego rękodzieła, przetrwała do dnia dzisiejszego.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa poczynając od 1946 roku każdego roku organizuje konkursy i wystawy bogato zdobionych szopek, mających nadzwyczajną religijną, artystyczną, patriotyczną a także historyczną wartość.

Podczas sesji UNESCO, która odbyła się w listopadzie 2018 roku krakowskie szopkarstwo zostało wpisane na  Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Oglądanie szopek krakowskich jest pasjonującym zajęciem

Na Nowym Zamku w Grodnie ekspozycja szopek krakowskich będzie dostępna dla zwiedzających do dnia 17 lutego.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Piękna inicjatywa !

Skomentuj

Skip to content