HomeHistoriaKolejny skandal wokół Kuropat

Kolejny skandal wokół Kuropat

Na szczątkach ofiar stalinowskiego reżimu totalitarnego na Kuropatach, w miejscu gdzie najprawdopodobniej spoczywają Polacy z tzw. „białoruskiej listy katyńskiej”, oprócz skompromitowanego już kompleksu rozrywkowego „Bulbasz Hall” powstanie wkrótce centrum wystawowe.

Kuropaty_budowa

Ponad rok temu wokół Kuropat wybuchł skandal z powodu budowy kompleksu hotelowo- rozrywkowego „Bulbasz Hall”. Po kilkunastu miesiącach walki, jaką stoczyli działacze społeczni z władzami miejskimi i inwestorem, zmieniła się tylko nazwa. Okazało się też, że strefa ochrony wokół uroczyska Kuropaty nadal nie jest zatwierdzona, a domki wypoczynkowe należące do kompleksu, jak stały – tak stoją w strefie ochronnej. Tymczasem od strony wschodniej, nieopodal centrum „Expobel”, może pojawić się lada moment kompleks wystawienniczy wraz z parkingiem.

Kuropaty_budowa_01

kuropaty-obrona

„Istnieje już makieta projektowa, na razie jeszcze nie została zatwierdzona, ale wszystko zmierza w tym kierunku. Najpierw powinna zostać zatwierdzona strefa ochronna, a dopiero później można coś projektować. To inicjatywa Izby Przemysłowo – Handlowej, żeby zbudować tam międzynarodowy kompleks wystawienniczy – powiedział Euroradio szef niezależnego Towarzystwa Ochrony Pomników Historycznych i Kulturowych, Anton Astapowicz. Według niego, to właśnie od wschodu uroczyska, granica stefy ochronnej pozostaje otwarta, dlatego nowy kompleks zaprojektowany został właśnie tam.

Kuropaty_budowa_paszport

Astapowicz powiedział, że kierowana przez niego organizacja złożyła zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa. Skierowano też pismo do mińskiego komitetu wykonawczego z żądaniem zorganizowania dyskusji publicznej na temat projektu.

Kuropaty_budowa_02

Kuropaty_budowa_03

Sytuacja wokół Kuropat związana jest polityką historyczną białoruskich władz, które unikają poruszania tematu represji stalinowskich. Na uroczysku Kuropaty w bezimiennych mogiłach spoczywają tysiące ofiar stalinowskich represji z lat 1937-41. Ich liczba nie jest dokładnie znana. Zdaniem historyków, może tu spoczywać także 3872 Polaków z tzw. „białoruskiej listy katyńskiej” zamordowanych w kwietniu i maju 1940 r. Są tu także ofiary tzw. „operacji polskiej” NKWD i Polacy z zajętych przez sowietów przedwojennych Kresów zabici po roku 1940. Wśród ofiar najwięcej jest dawnych mieszkańców Mińska i Mińszczyzny. Na Kuropatach znaleziono przedmioty z napisami w języku polskim, medaliki Matki Boskiej Częstochowskiej i Matki Boskiej Ostrobramskiej, obuwie z dawnymi polskimi znakami firmowymi.

makieta1

Kuropaty_budowa_tablica_01

Znadniemna.pl za Kresy24.pl/euroradio.fm

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content