HomeReligiaW kościele w Miadziole odnaleziono relikwie świętych i księgi parafialne

W kościele w Miadziole odnaleziono relikwie świętych i księgi parafialne

W kościele Matki Boskiej Szkaplerznej w Miadziole w obwodziemińskim odnaleziono zamurowane w ścianie świątyni relikwie świętych i stare księgi parafialne. Zostały one ukryte w 1940 roku, aby uchronić je przed zniszczeniem. Kościół w czasach istnienia Związku Radzieckiego został zamieniony na magazyn nawozów sztucznych. Obecnie ponownie służy wiernym.

Jeden z odnalezionych dokumentów, fot.: Włodzimierz Pac

Ojciec Jury Kułaj – przełożony wspólnoty karmelitów bosych w Miadziole, którzy opiekują się kościołem w tym miasteczku – powiedział, że odnalezienie relikwii świętych i starych ksiąg kościelnych było niezwykłe. Jeden z braci zakonnych odkrył w archiwum w Krakowie dokumenty poświęcone historii klasztoru w Miadziole wraz z notatką informującą o istnieniu skrytki. – W takiej specjalnej wnęce, otynkowanej w środku, znaleźliśmy księgi, które pochodzą nawet z XIX wieku. To są księgi parafialne chrztów, małżeństw, zmarłych i ofiarodawców – poinformował ojciec Jury Kułaj.

O. Jury Kułaj demonstruje znalezisko, fot.: Włodzimierz Pac

Duchowny pokazał też korespondentowi Polskiego Radia odnalezione niezwykle cenne i jedne z najstarszych na obecnej Białorusi relikwie świętych. – Najstarsze to świętej Cecylii, która żyła w II wieku. Są ponadto relikwie świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, świętego papieża Grzegorza Wielkiego. Są też certyfikaty potwierdzające autentyczność tych relikwii – dodał ojciec Jury Kułaj. Powiedział też, że są to obecnie jedne z najstarszych relikwii świętych na Białorusi.

Znadniemna.pl za Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Najnowsze komentarze

  • na Białorusi tj. w dawnym województwie Wileńskim

  • W okresie międzywojennym Miadzioł znajdował się na terenie postawskiego powiatu wiłeńskiego województwa. Był siedzibą gminy. Niedaleko od Miadzioła znajduje się malownicze jezioro Narocz. Kiedyś nazywano go @polskim morzem@.

Skomentuj

Skip to content