HomeWiadomości z PolskiŻyczenia świąteczne marszałka Senatu dla Polonii i Polaków za granicą

Życzenia świąteczne marszałka Senatu dla Polonii i Polaków za granicą

Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, fot.: P. Cebula – Kancelaria Senatu

Podnieś rękę Boże Dziecię!

Błogosław Ojczyznę miłą,

W dobrych radach, w dobrym bycie,

Wspieraj Jej siłę, Swą siłą!

To najlepsze życzenia, jakie możemy sobie złożyć w tę cichą i świętą noc, my Polacy w kraju i poza granicami, w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Słowa tej jednej z najpiękniejszych polskich kolęd zawdzięczamy polskiemu poecie Franciszkowi Karpińskiemu. Kolęda została po raz pierwszy wykonana w Starym Kościele Farnym w Białymstoku, na Podlasiu. Losy Franciszka Karpińskiego – urodzonego w Rzeczypospolitej, zmarłego w rosyjskim zaborze, którego dzieło wciąż żyje w polskich sercach – to polskie losy.

Wigilia jest świętem rodziny. Wigilia roku 2018 jest też świętem rodziny rodzin, jaką jest naród.

Rok 1918 nie byłby możliwy, gdyby polskość nie przetrwała w polskich rodzinach, gdyby przy wigilijnych stołach zapomniano o polskich kolędach, polskich potrawach i w ogóle o polskich zwyczajach.

Nie trzeba tego tłumaczyć Wam  – Polonii i Polakom za granicą. Trzeba jednak zawsze o tym pamiętać i wciąż to przypominać. Wasz wkład w naszą narodową niepodległość jest nie do przecenienia. I w wymiarze historycznym, i dziś.

Dokąd składacie sobie w Wigilię życzenia po polsku, dokąd śpiewacie „Bóg się rodzi” Franciszka Karpińskiego i inne polskie kolędy, dokąd odczuwacie więź z Krajem, dotąd utwierdzacie nas tu w Kraju w wierze w jego dobry byt.

Jako marszałek Senatu Rzeczypospolitej – instytucji, której szczególną rolą jest opieka nad Polonią i Polakami poza granicami, składam Wam, Drodzy Rodacy za granicą najserdeczniejsze życzenia dobrych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia!

Mam zaszczyt złożyć Wam te życzenia w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia! 

Stanisław Karczewski

Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Znadniemna.pl za senat.gov.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content