HomeHistoriaW Dokszycach poświęcono cmentarz żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej

W Dokszycach poświęcono cmentarz żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej

Na uroczystości z udziałem wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Renaty Szczęch w sobotę, 8 grudnia, w Dokszycach na północy Białorusi poświęcono odnowiony cmentarz żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej.

Podczas uroczystości poświęcenia cmentarza, fot.: mswia.gov.pl

„Dziękujemy za pamięć o przeszłości i opiekę nad polskimi grobami na tych ziemiach” – mówiła do zgromadzonych wiceminister Szczęch. W ceremonii wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym mieszkańcy Dokszyc, dyplomaci RP i przedstawiciele władz rejonowych.

„Troska o ten cmentarz zawsze była bliska mieszkańcom parafii, bo jest on częścią naszej historii” – powiedział ojciec Andrzej, proboszcz katolickiej parafii Trójcy Przenajświętszej w Dokszycach prowadzonej przez kapucynów. „Regularnie spotykamy się tu i modlimy, zwłaszcza 15 sierpnia w rocznicę Cudu nad Wisłą oraz 1 listopada w dniu Wszystkich Świętych” – dodał.

W kwaterze żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej w Dokszycach spoczywa ok. 200 żołnierzy. W tym roku kwatera została odnowiona z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach grantu Fundacji Pomocy Polakom na Wschodzie obejmującego restaurację sześciu polskich cmentarzy wojskowych na Białorusi.

Odnowiony cmentarz żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej w Dokszycach, fot.: pol.org.pl

Po uroczystości wiceminister Szczęch odwiedziła parafię Trójcy Przenajświętszej w Dokszycach, gdzie spotkała się z dziećmi uczęszczającymi na katechezę oraz utrzymującymi kontakt z parafiami w Polsce. Wiceszefowa MSWiA wręczyła dzieciom upominki mikołajkowe i zaprosiła do złożenia kolejnych wizyt w Polsce.

Wiceminister Szczęch przebywała na Białorusi od czwartku. W piątek w Mińsku wzięła udział w posiedzeniu Polsko-Białoruskiej Komisji Koordynacyjnej ds. Współpracy Transgranicznej, której jest współprzewodniczącą.

Justyna Prus/PAP

Najnowsze komentarze

  • W Dokszycach walczyl rot Wiszowaty Ryszard za co zostal odznaczony z 10 Pulku Ulanow

Skomentuj

Skip to content