HomeOświataBędzie współpraca ZPB z Poznaniem

Będzie współpraca ZPB z Poznaniem

Szkoły Poznania zawiążą współpracę ze Szkołami Społecznymi Związku Polaków na Białorusi w Grodnie i Baranowiczach – takie propozycje ze strony władz stolicy Wielkopolski padły podczas wizyty delegacji ZPB u prezydenta miasta Poznania Ryszarda Grobelnego.

Poznan_09

Podczas spotkania u prezydenta miasta Poznania Ryszarda Grobelnego (po prawej)

Poznan_010

Uczestnicy spotkania u prezydenta Ryszarda Grobelnego

Delegacja Związku Polaków na Białorusi na czele z przewodniczącą Rady Naczelnej Andżeliką Borys i Józefa Porzeckiego, prezesa działającego przy ZPB Komitetu Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej odwiedziła stolicę Wielkopolski w dniach 3 – 5 marca. Działacze polscy z Białorusi odbyli szereg spotkań na poznańskich uczelniach, między innymi w Szkole Podstawowej nr 46, Szkole Podstawowej nr 7, Szkole Podstawowej nr 19, XCI Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu oraz na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Poznan_01

W Szkole Podstawowej nr 46 im. Marii Dąbrowskiej w Poznaniu

Poznan_02

Poznan_03

Poznan

Spotkania z uczniami poznańskich szkół były okazją do odczytania przez Józefa Porzeckiego wykładów o powstaniu styczniowym na ziemiach obecnej Białorusi oraz o polskiej historii Grodna.

Poznan_06

Zwieńczeniem wizyty delegacji ZPB w stolicy Wielkopolski było spotkanie u prezydenta miasta Poznania Ryszarda Grobelnego, w którym obok pana prezydenta uczestniczył dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania Przemysław Foligowski i dyrektorzy szkół, deklarujących chęć współpracy z polskimi placówkami oświatowymi na Białorusi.

Poznan_07

W toku rozmów stronom udało się porozumieć w sprawie zawiązania współpracy między poznańskimi szkołami, a Polską Szkołą Społeczną przy ZPB w Grodnie oraz Społeczną Szkołą Polską im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach. Ustalono, iż między placówkami oświatowymi będzie odbywała się wymiana młodzieży, czyli młodzież z Poznania będzie mogła odwiedzić rówieśników w Grodnie i Baranowiczach, a młodzież polska z Białorusi wyjedzie do stolicy Wielkopolski. – Pan prezydent zadeklarował, iż wesprze powyższą współpracę – mówi Andżelika Borys.

Przed opuszczeniem gościnnego Poznania delegacja ZPB złożyła kwiaty pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca’56, upamiętniającym ofiary pierwszego w PRL strajku generalnego i demonstracji ulicznych, krwawo stłumionych przez komunistyczne wojsko i milicję.

Poznan_011

Składanie kwiatów przy pomniku Poznanńskiego Czerwca’56

 znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content