HomeSpołeczeństwoBiałoruś chce wraz z Rosją walczyć z „fałszowaniem historii”

Białoruś chce wraz z Rosją walczyć z „fałszowaniem historii”

Białoruś zamierza wraz z Rosją walczyć z „fałszowaniem historii” – powiedział we wtorek na wspólnym posiedzeniu MSZ Białorusi i Rosji szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej. Wcześniej jeden z deputowanych zapowiedział utworzenie białoruskiego IPN.

„Białoruś i Rosja nie po raz pierwszy podejmują kroki na rzecz przeciwdziałania pewnym siłom, które próbują zmniejszać wkład ZSRR w uwolnienie Europy i Azji od faszyzmu” – mówił Makiej, otwierając w Mińsku środowe posiedzenie, w którym uczestniczył też rosyjski minister Siergiej Ławrow.

Gospodarz spotkania wskazał, że dzisiaj ten temat nabiera szczególnego wydźwięku w związku ze zbliżającymi się jubileuszami: w roku 2019 przypada 75. rocznica wyzwolenia Białorusi „z rąk najeźdźców niemiecko-faszystowskich”, a w 2020 roku „75-lecie Wielkiego Zwycięstwa”.

Minister Ławrow wskazał, że oprócz „niebezpiecznych tendencji, związanych z wypaczaniem historii wojny”, niepokojąca jest również „narastająca rusofobia, która w pewnych krajach europejskich wynoszona jest wręcz do rangi oficjalnej ideologii”. „W tych warunkach naszym wspólnym zadaniem jest kontynuowanie wysiłków na rzecz przeciwdziałania tym destrukcyjnym planom przy wykorzystaniu wszelkich dostępnych instrumentów politycznych i prawnych” – zaznaczył.

Prezydencka gazeta „Biełaruś Siegodnia” opublikowała w ostatnich dniach artykuł deputowanego Ihara Marzaluka, który apeluje, by Białoruś utworzyła własny instytut pamięci narodowej.

Instytucja ta powinna być jego zdaniem centrum koordynacyjnym i eksperckim, które pozwoli – jak to ujął – „wyraźnie i precyzyjnie określać priorytety Białorusi i obiektywny obraz przeszłości, stale monitorować politykę historyczną sąsiadów i oponentów, operatywnie reagować na próby zafałszowywania i wypaczania historii Białorusi”.

Zdaniem Marzaluka najważniejszym problemem jest „fragmentaryczne i rozproszone podejście do historii państwa, państwowości”. Dlatego też wezwał on do zwołania kongresu historyków białoruskich, którzy mieliby zmierzyć się z tym problemem.

Publicysta Alaksandr Kłaskouski w rozmowie z PAP zwrócił uwagę na to, że choć słowa ministra Makieja i inicjatywa Marzaluka mieszczą się w pojęciu „polityki historycznej”, to mają różne zabarwienie.

„Wypowiedź Makieja należy umieścić w odpowiednim kontekście – to formalne potakiwanie Ławrowowi, trudno oczekiwać innych słów w czasie takiego spotkania” – ocenił ekspert. „Zwłaszcza że dla Rosji są to tematy ważne, bolesne, a z różnych stron padały pod adresem Białorusi zarzuty, oczywiście nie ze strony oficjalnej, tylko w mediach, że oddala się od rosyjskiego traktowania pamięci o roli ZSRR” – wskazał komentator.

Kłaskouski uważa, że w ostatnich latach pod wpływem działań Rosji na Ukrainie można dostrzec pewne ostrożne próby Mińska „wzmacniania białoruskich nut w podejściu do historii”. „Wynika to z obawy, że ktoś pewnego dnia powie: skoro mamy wspólną historię, to dlaczego nie mielibyśmy być jednym państwem” – ocenił komentator. „Właśnie w tym kontekście widziałbym inicjatywę posła Marzaluka. Raczej jest to na razie taki balon próbny, ale w +Sowieckiej Białorusi+ (do niedawna taka była nazwa prezydenckiej gazety) nic nie drukuje się przypadkowo” – wskazał Kłaskouski.

„Deputowany Marzaluk z całą pewnością ma wiedzę historyczną, ale nie jest to człowiek daleki od władzy, dlatego pomysł ten wzbudził pewne kontrowersje. W środowiskach niezależnych mówi się o tym, by najpierw oddzielić to, co jest rzeczywiście +narodowe+, od +sowieckiego+ i +rosyjskiego+” – podkreślił rozmówca PAP.

Znadniemna.pl za Justyna Prus/PAP

Najnowsze komentarze

  • Białoruś i Rosja są głównymi falsyfikatorami historii.

  • Fałszerstwa historii dokonywane są dla celów bieżącej polityki. Wystarczy przypomnieć Orwella Rok 1984! On to dokładnie opisał i streścił zdaniem : Kto kontroluje przeszłość, ten kontroluje przyszłość. Jak zmienią się systemy polityczne zmienią się interpretację, bo prawda zawsze wyjdzie na jaw!

Skomentuj

Skip to content