HomeSpołeczeństwoW Mińsku przerwano koncert z okazji 100-lecia Niepodległości Polski

W Mińsku przerwano koncert z okazji 100-lecia Niepodległości Polski

Uroczysty koncert z okazji stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, zorganizowany w Mińsku przez tamtejszy oddział Związku Polaków na Białorusi, został zakończony po zaledwie pół godzinie pod naciskiem administratora pomieszczenia.

Zanim zgasło światło  Hymn ZPB „Rotę” zdążył odśpiewać chór, połączony z działających  przy Oddziale ZPB w Mińsku chórów,  zespołów wokalnych i solistów, fot.: facebook.com

Wcześniej różni właściciele trzy razy odwołali wynajem sal. Jak wyjaśniła szefowa Oddziału ZPB w Mińsku Helena Marczukiewicz, w dwóch salach – pierwotnie zarezerwowanych – odmówiono organizacji imprezy jeszcze w weekend. Dziś wieczorem ok. 200 członków ZPB spotkało się przed trzecim lokalem, jednak tam również organizatorzy spotkali się z odmową.

W ostatniej chwili imprezę przeniesiono w czwarte miejsce, jednak już po pół godzinie administrator zażądał zakończenia imprezy. Obecni na miejscu pracownicy odmówili rozmowy z prasą.

– Dziękuję, że nie zważając na różne okoliczności, zgromadziliście się tutaj – mówiła podczas uroczystości przewodnicząca ZPB Andżelika Borys. Jak dodała, ktoś podjął niemądre decyzje. – My będziemy świętować stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jesteśmy tu, by pilnować sprawy polskiej – podkreśliła.

W krótkim przemówieniu Borys wskazała, że obowiązkiem Polaków na Białorusi jest dbanie o polskie miejsca pamięci, bo „niepodległość mierzy się krzyżami – na grobach naszych dziadków i pradziadków”.

Ambasador RP na Białorusi Artur Michalski dziękował zgromadzonym za to, że przybyli na uroczystość. – Jestem bardzo wzruszony, bo przecież moglibyście po prostu pójść do domu – mówił.

Podkreślił, że wolność i niepodległość to wartości uniwersalne. – Polska miała skomplikowaną historię, ale wyszła na prostą m.in. dzięki temu, że w każdej rodzinie pielęgnowane było przywiązanie do języka, wiary i kultury – mówił dyplomata. – Nie brakowało i tych, którzy gotowi byli złożyć ostateczną ofiarę. A zwłaszcza nie brakowało ich wśród waszych przodków – dodał.

Koncert zgromadził liczną publiczność, której ledwo starczyło miejsca na sali, fot.: facebook.com

Helena Marczukiewicz powiedziała, że Polacy również na Białorusi chcieliby „odczuwać, co to jest niepodległość i wolność”.

Po około pół godzinie koncertu, w czasie którego zabrzmiał m.in. hymn Polski oraz kilka pieśni patriotycznych, pracownik wyłączył światło. Włączono je później z powrotem, a następnie pracownik zaapelował o zakończenie imprezy.

Andżelika Borys wezwała obecnych do spokojnego rozejścia się i „nieulegania prowokacjom”.

W ubiegłym roku podobna impreza odbyła się bez zakłóceń.

Związek Polaków na Białorusi, kierowany obecnie przez Andżelikę Borys, od 2005 roku nie jest uznawany przez oficjalny Mińsk.

Znadniemna.pl za Niezalezna.pl/PAP

Najnowsze komentarze

  • Smutne to bardzo ,ale nie wolno się poddawać i wspaniale że Pani Andżelika tak ciężko pracuje dla naszej wspólnej Biało -Czerwonej .Mój Tata znał i współpracował z Panią Andżeliką ,i gdyby żył napewno byłby na tych uroczystościach .Gratuluję Wszystkim miłości do Naszej Niepodległej i życzę wytrwałości !!!

  • Gratuluję Wam odwagi i wytrwałości.

  • Łukaszenka to taki sam komuch, jak Timmermans, Verheugen, czy Putin. Wszyscy oni to czerwoni totalniacy

  • „Łukaszenka to taki sam komuch, jak Timmermans, Verheugen, czy Putin. Wszyscy oni to czerwoni totalniacy” no i czerwona komuna Kaczyńskiego 🙁

  • Brawo!!!

Skomentuj

Skip to content