Skip to content
HomeSpołeczeństwoPolacy na Białorusi świętują 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Polacy na Białorusi świętują 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Polacy na Białorusi obchodzą 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W Grodnie, Mińsku i Brześciu, a także w mniejszych miejscowościach, w których żyją przedstawiciele mniejszości polskiej, odbywają się specjalne uroczystości.

Członkowie Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Lidzie

„Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzimy przez cały rok. Wszystkie wydarzenia, które w ciągu tego roku organizujemy, odnoszą się w jakiś sposób do tej jubileuszowej daty” – powiedziała PAP Andżelika Borys, szefowa nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi (ZPB).

W sobotę uczniowie grodzieńskiej Polskiej Szkoły Społecznej im. Stefana Batorego przy ZPB dołączyli do organizowanej przez polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej ogólnoświatowej akcji „Rekord dla Niepodległej”. O 11:11 dzieci zaśpiewały hymn Polski przed wejściem do szkoły.

W niedzielę w kościele pobernardyńskim w Grodnie odprawiona zostanie msza święta, a następnie odbędzie się akademia z udziałem uczniów polskiej szkoły.

Wraz z konsulem generalnym RP w Grodnie Jarosławem Książkiem aktywiści ZPB udadzą się do Smorgoni, gdzie zostanie poświęcony odrestaurowany przez miejscowych aktywistów ZPB pomnik na grobie nieznanych żołnierzy wojny z bolszewikami 1920 r.

„Wszystkie oddziały Związku Polaków, także te lokalne, w małych miejscowościach, świętują rocznicę odzyskania niepodległości” – powiedziała Borys. Dodała, że każdy oddział organizuje własne obchody, ale zawsze nieodłącznym elementem jest dbanie o polskie miejsca pamięci i odpowiednie przygotowanie ich do uroczystej daty.

Ambasada RP w Mińsku wraz z mińskim oddziałem ZPB i historykiem Iharem Mielnikauem zorganizowali we wtorek prezentację albumu „Dowborczycy z twierdzy Bobrujsk”, poświęcony historii Pierwszego Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego.

„Jako Polacy wytrwaliśmy i znowu staliśmy się wolni, dlatego że nigdy nie pogodziliśmy się z tym, że ktoś inny decyduje o naszym losie. Uratował nas język, kultura, wiara, silne poczucie więzi narodowej i świadomość bogatej historii” – powiedział ambasador RP na Białorusi Artur Michalski w wywiadzie dla niezależnej „Narodnej Woli” na temat odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.

W poniedziałek w Teatrze Wielkim w Mińsku z okazji Dnia Niepodległości odbędzie się przyjęcie narodowe wydane przez ambasadora RP, którego goście zostaną także zaproszeni na balet „Szopeniana”. Uroczyste przyjęcia organizują także konsulaty w Grodnie i w Brześciu.

Znadniemna.pl za Justyna Prus/PAP

 

Brak komentarzy

Skomentuj