HomeHistoriaWystawa przedwojennych zdjęć Zofii Chomętowskiej z Polesia

Wystawa przedwojennych zdjęć Zofii Chomętowskiej z Polesia

Wystawa fotografii wybitnej polskiej fotograf okresu międzywojennego Zofii Chomętowskiej została otwarta 4 października w Narodowym Muzeum Historycznym w Mińsku. Na oryginalnych zdjęciach widać przede wszystkim mieszkańców i krajobrazy jej rodzinnego Polesia.

Afisz wystawy

Zofia Chomętowska urodziła się w rodzinie arystokratów Druckich-Lubeckich w Porochońsku na Polesiu w okolicach Pińska, dzisiaj znajdującego się na terytorium Białorusi. W okresie międzywojennym Polesie znajdowało się w granicach II RP.

„Z majątkiem w Porochońsku i Polesiu wiąże się bardzo ważna część jej twórczości fotograficznej” – mówiła w czasie wernisażu Anna Hornik z warszawskiej Fundacji Archeologii Fotografii, która udostępniła ze swoich zbiorów oryginały poleskich zdjęć Chomętowskiej.

Na zdjęciach, często bardzo małego formatu (duże fotografie nie zachowały się), artystka uwieczniła przedwojenne Polesie i jego mieszkańców, zarówno z kręgów ziemiańskich, jak i chłopskich. Podczas wernisażu wystawy, zorganizowanej wspólnie przez Instytut Polski w Mińsku, Narodowe Muzeum Historyczne Białorusi i Fundację Archeologii Fotografii, podkreślano, że zdjęcia Chomętowskiej są unikalne.

Tomasz Adamski, p.o. dyrektora Instytutu Polskiego w Mińsku, wskazał, że „artystka pozostawiła niezwykłą dokumentację epoki i życia przedwojennego Polesia”. „Przedstawiają one (zdjęcia) ogromną wartość zarówno dla Polski, jak i dla Białorusi, stąd duże zainteresowanie wystawą w Mińsku” – podkreślił.

Nadzieja Sauczenka z Narodowego Muzeum Historii podkreśliła, że zdjęcia artystki są bardzo wartościowe. „Cieszymy się, że możemy gościć tę wystawę, która ma niezwykłą, cudowną atmosferę. To dla nas także okazja, by nauczyć się od polskich kolegów sposobu prezentacji oryginalnych fotografii” – powiedziała.

Na wystawie prezentowany jest również film dokumentalny zmontowany z nagrań Chomętowskiej „Ja kinuję”.

Chomętowska była wybitną polską fotografką okresu międzywojennego. W latach 30. XX wieku przeniosła się do Warszawy, gdzie rozwijała swoją karierę, była członkinią Polskiego Towarzystwa Fotograficznego, Fotoklubu Polskiego i Warszawskiego. Robiła zdjęcia Warszawy przedwojennej i w czasie wojny (nie zachowały się zdjęcia z tego okresu). Była również współautorką wystawy dokumentującej zniszczoną przez wojnę stolicy „Warszawa oskarża”.

Po wojnie wyemigrowała do Argentyny, gdzie zarzuciła swoją pasję fotograficzną.

Wystawę zorganizowano w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a także Mińskiego Miesiąca Fotografii.

Zdjęcia prezentowane w Narodowym Muzeum Historii są na Białorusi po raz pierwszy. Jest to jednak już druga wystawa prac Chomętowskiej w tej placówce – poprzednia odbyła się w 2011 r. podczas polskiej prezydencji w UE.

Znadniemna.pl za Justyna Prus/PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content