HomeSportPKS „Sokół” tuż za podium drużynowym Pucharu Białorusi w Nordic Walking

PKS „Sokół” tuż za podium drużynowym Pucharu Białorusi w Nordic Walking

Zaledwie kilkudziesięciu punktów  zabrakło Polskiemu Klubowi Sportowemu „Sokół”, działającemu przy Związku Polaków na Białorusi, do zdobycia trzeciego miejsca drużynowego w zakończonym 6 października sezonie startów w ramach Otwartego Pucharu Białorusi w Nordic Walking.

Reprezentacja PKS „Sokół” na końcowym etapie Otwartego Pucharu Białorusi w Nordic Walking

O najcenniejsze trofea Otwartego Pucharu Białorusi w Nordic Walking chodziarze z kijkami z ZPB  rywalizowali na trzech etapach zawodów z reprezentantami 36 klubów sportowych z Białorusi, Polski, Rosji, Ukrainy, a nawet z Francji.

Przed III końcowym etapem  Otwartego Pucharu Białorusi w Nordic Walking, który odbył się pod Grodnem, w ośrodku rekreacji i wypoczynku „Prival”, PKS „Sokół” brakowało do rywali z baranowickiego Klubu „Lokomotyw”, zajmującego trzecie miejsce drużynowe, nieco ponad trzysta punktów.  Z kolei najbliższemu prześladowcy „Sokoła” – Klubowi „Kroki” z Mołodeczna –  brakowało  do naszej reprezentacji tylko 25 punktów drużynowych.

Zadaniem maksimum dla chodziarzy z ZPB było zatem doścignięcie rywali z Baranowicz, a zadaniem minimum – utrzymanie prestiżowego czwartego miejsca i zachowanie bądź powiększenie  przewagi nad  chodziarzami z Mołodeczna.

Na końcowym etapie zawodów w ramach Otwartego Pucharu Białorusi w Nordic Walking rozegrano miejsca na podium na dwóch dystansach – 10 i 5 kilometrów.  Czas kobiet i mężczyzn był mierzony osobno w kilkunastu kategoriach wiekowych i jednej sprawnościowej (inwalidzi). Ogółem rozegrano w ten sposób  kilkadziesiąt kompletów statuetek, którymi premiowane były trzy pierwsze miejsca w każdej kategorii.

Dzięki indywidualnym sukcesom zawodników „Sokoła” w różnych kategoriach na dystansie zarówno 5-ciu, jak 10-ciu kilometrów, naszej drużynie w końcowej klasyfikacji punktowej udało się prawie doścignąć  drużynę „Lokomotyw” z Baranowicz (do trzeciego drużynowego miejsca zabrakło zaledwie  kilkadziesiąt punktów) i odpowiednio zwiększyć do kilkuset punktów przewagę nad „Krokami” z Mołodeczna.

Najwięcej punktów do drużynowej skarbonki przynieśli indywidualni zwycięzcy w swoich kategoriach, zdobywcy miejsc na podium, a także zawodnicy ze zbliżonymi do podium wynikami (wg regulaminu zawodów I miejsce było premiowane 100-ma punktami, a kolejne odpowiednio 80-ma, 70., 60., 50., 45.,40., 35. I tak dalej).

Za najskuteczniejszą i najbardziej korzystną dla drużyny zawodniczkę reprezentacji PKS „Sokół” należy uznać Alesię Gutnik z Brześcia, która w kategorii kobiet w wieku od 30-tu do 39-ciu lat triumfowała zarówno na dystansie 10-ciu, jak i 5-ciu kilometrów, przynosząc drużynie maksymalnie możliwą do zdobycia liczbę punktów – 200.  Drugą pod względem korzyści dla drużyny zawodniczką „ Sokoła”, okazała się reprezentantka z Lidy Weronika Piuta (kategoria wiekowa 30-39 lat). Na dystansie 10 kilometrów wywalczyła ona II miejsce i 80 punktów, a na dystansie 5-ciu kilometrów finiszowała jako ósma, dodając 35 punktów drużynowych i gromadząc ich razem 115.

Na dystansie 10 kilometrów w kategorii wiekowej 30-39 lat II miejsce zajęła Weronika Piuta (pierwsza od lewej) , a I miejsce – Alesia Gutnik (pośrodku)

Wśród mężczyzn najkorzystniejszymi dla drużyny zawodnikami byli chodziarze z Wołkowyska: Walery Stiepaszychin (kategoria wiekowa 30-39 lat) i Jerzy Czupreta (kategoria wiekowa 40-49 lat). Jerzy Czupreta, walcząc na dystansie 10-ciu kilometrów zdobył najniższy stopień podium i położył do drużynowej skarbonki 70 punktów. Natomiast startując na 5 kilometrów Czupreta okazał się, niestety, tuż za podium, ale przyniósł drużynie kolejne 60 punktów, zdobywając ich ogółem 130.  O 10 punktów więcej wywalczył z kolei Walery Stiepaszychin (za II miejsce na 5 kilometrów zdobył 80 punktów, dodając je do 60-ciu punktów zdobytych za IV miejsce na dystansie 10 kilometrów).

Jerzy Czupreta (pierwszy od prawej) – zdobywca III miejsca na dystansie 10 kilometrów

Walery Stiepaszychin (pierwszy od lewej) – zdobywca III miejsca na dystansie 5 kilometrów i największej liczby punktów dla „Sokoła” wśród mężczyzn

Alesia Gutnik, Weronika Piuta, a także Walery Stiepaszychin i Jerzy Czupreta to jedyni reprezentanci „Sokoła”, którzy zgłosili się do startu na obu dystansach, rozgrywanych na III etapie Otwartego Pucharu Białorusi w Nordic Walking.

Najliczniej obsadzonym przez naszych reprezentantów dystansem okazała się trasa pięciokilometrowa Zawodnicy „Sokoła” świętowali tutaj triumfy w pięciu kategoriach wiekowych, a także wśród osób niepełnosprawnych. Oto imiona naszych triumfatorów:

Karolina Chobian z Grodna (kat. Inwalidzi);

Lilia Gincewicz  z Grodna (kat. lat 60-64);

Helena Sirocz  z Brześcia (kat. 50-54);

Natalia Wojciechowska z Wołkowyska (kat. lat 40-44);

Alesia Gutnik  z Brześcia (kat. lat 30-39);

Tatiana Sirocz z Brześcia (kat. lat 18-29).

Poza tym chodziarzom z kijkami z „Sokoła” na dystansie 5-ciu kilometrów udało się zdobyć  trzy drugie i pięć trzecich miejsc na podium.

Najstarszym zawodnikiem naszej drużyny na zawodach był 82-letni Stefan Fiedosiewicz, który sięgnął po czwarty wynik w kategorii wiekowej 70+ i położył do drużynowej skarbonki 60 punktów.

Ogółem w kategorii seniorów i seniorek  „Sokół” wystawił na zawody cztery osoby – dwie panie i dwóch panów. Była to najliczniejsza drużynowa reprezentacja w najstarszej kategorii chodziarzy z kijkami. Ogółem seniorzy przynieśli drużynie  jedno drugie miejsce – Anna Urbanowicz, oraz dwa miejsca trzecie Weroniki Wołczkiewicz i Kazimierza Łokicia, co – razem z punktami, zdobytymi przez Stefana Fiedosiewicza – przyniosło drużynie PKS „Sokół” 280 punktów.

Marek Zaniewski, prezes PKS „Sokół” i wiceprezes ZPB

O ocenę wyników startu drużyny „Sokoła” w Otwartym Pucharze Białorusi w Nordic Walking  poprosiliśmy prezesa PKS „Sokół” i wiceprezesa ZPB Marka Zaniewskiego. – Z trzech etapów, rozegranych w ramach Pucharu Białorusi, na drugim etapie musieliśmy wystawić mocno okrojony skład reprezentacji, gdyż etap ten przypadł na dni, kiedy odbywały się obchody 30-lecia ZPB, w których organizację byli zaangażowani nasi sportowcy, będący jednocześnie aktywnymi działaczami Związku Polaków. Gdyby nie ten zbieg okoliczności moglibyśmy walczyć o zdobycie w zakończonym sezonie pierwszego bądź drugiego miejsca na drużynowym podium. Trzeci i ostatni etap, według moich szacunków, pozwolił nam do minimum skrócić dystans do trzeciego miejsca i zdobyć dużą, kilkusetpunktową, przewagę nad naszymi prześladowcami. Oznacza to, że w przyszłorocznym sezonie mamy szansę powalczyć o drużynowe mistrzostwo. Indywidualne wyniki naszych reprezentantów pozwalają przypuszczać, iż wśród drużyn i klubów, uprawiających Nordic Walking na Białorusi, PKS „Sokół” przy ZPB  i jego zawodnicy będą traktowani jako faworyci – powiedział Marek Zaniewski.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content