HomeOświataPodsumowano I edycję akcji „Z książką na Wschód”

Podsumowano I edycję akcji „Z książką na Wschód”

26 591 nowych książek dla Polaków na Białorusi i Ukrainie udało się zgromadzić w ramach organizowanej przez Fundację Energia dla Europy, Związek Polaków na Białorusi oraz Federację Organizacji Polskich na Ukrainie ogólnopolskiej zbiórki książek.

Konferencja_prasowa_Ksiazka_na_Wschod

Podczas konferencji prasowej

W piątek 21 lutego w warszawskiej Księgarni „Badet” o wynikach akcji opowiedzieli dziennikarzom wspierający zbiórkę książek poseł do Parlamentu Europejskiego Paweł Kowal oraz przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys, która reprezentowała na konferencji prasowej Emilię Chmielową, przewodniczącą Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, nieobecną z powodu dramatycznych wydarzeń w kraju jej zamieszkania.

Konferencja_prasowa_Ksiazka_na_Wschod_01

Paweł Kowal, Andżelika Borys i Mieczysław Jaśkiewicz

– Nie spodziewałam się, że uda się zebrać tak dużo książek – przyznała Andżelika Borys. Podkreśliła, że Polacy za wschodnią granicą Polski często są pozbawieni dostępu do ojczystego języka, będącego dla nich łącznikiem pomiędzy miejscem, w którym żyją i Polską. – Dzięki naszej akcji uda się zapewnić Polakom na Białorusi i Ukrainie szerszy dostęp do książek i podręczników szkolnych w języku ojczystym – podkreśliła polska działaczka z Białorusi.

Wśród zebranych książek są elementarze dla dzieci, podręczniki dla młodzieży szkolnej literatura dziecięca, popularnonaukowa, wydania historyczne , a także literatura piękna. Blisko 70 procent darów książkowych stanowią pozycje podręcznikowe. – To cieszy szczególnie, gdyż priorytetowym kierunkiem działalności Związku Polaków na Białorusi jest rozwój polskiej oświaty w kraju naszego zamieszkania poprzez wspieranie już istniejących oraz zakładanie nowych punktów nauki języka polskiego – powiedziała nam Andżelika Borys. Nie krył zadowolenia z efektów akcji także Paweł Kowal. Polityk wyraził nadzieję, że zbiórki nowych książek dla rodaków za wschodnią granicą w ramach kolejnych edycji akcji „Z książką na Wschód” okażą się nie mniej popularne w polskim społeczeństwie.

Konferencja_prasowa_Ksiazka_na_Wschod_03

TIR z książkami

Konferencja_prasowa_Ksiazka_na_Wschod_02

Mieczysław Jaśkiewicz i Paweł Kowal ładują ostatnie egzemplarze książek do TIR-a

Aby dziennikarze mogli się przekonać na własne oczy, jak wygląda ponad 26 tysięcy książek, organizatorzy zaprosili ich do zaparkowanego nieopodal Księgarni „Badet” TIR-a. Załadowane i zamocowane zgodnie z wymogami transportowania tego typu ładunków, książki wypełnili naczepę TIR-a na całą jej długość (ponad 13 metrów) i szerokość (2,5 metra). Jak ujawnił Paweł Kowal ogólna waga zebranych darów książkowych wyniosła około 12 ton, a statystyczny Polak, aby przeczytać wszystkie zebrane pozycje, musiałby poświęcić temu zajęciu 952 lata. Wartość pieniężna zgromadzonych dzięki życzliwości rodaków w Polsce darów wyniosła zaś ponad 500 tysięcy złotych.

Konferencja_prasowa_Ksiazka_na_Wschod_04

Konferencja_prasowa_Ksiazka_na_Wschod_06

Wszystkie zebrane w ramach I edycji akcji „Z książką na Wschód” dary zostaną podzielone pomiędzy Związkiem Polaków na Białorusi i Federacją Organizacji Polskich na Ukrainie. – O ile wiem, rodacy na Ukrainie potrzebują książek między innymi do uzupełnienia zbiorów bibliotek polskich w swoim kraju, dlatego przypuszczam, że zgodzą się podzielić się z nami w ten sposób, abyśmy mogli wziąć więcej pozycji podręcznikowych – mówi Andżelika Borys, przypominając, ze ZPB, działający w warunkach nieuznawania przez władze w Mińsku, ma bardzo ograniczone możliwości do prowadzenia bibliotek, ale stawia na naukę języka polskiego w najmniejszych nawet miejscowościach na Białorusi, gdzie są Polacy. – Naszym zadaniem jest zabezpieczenie w podręczniki każdego nauczyciela i ucznia, niezależnie od tego, czy uczą się w szkółce przy parafii, czy też pobierają naukę na zajęciach, prowadzonych przez nauczycielkę w jej prywatnym mieszkaniu – dodaje przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB.

Konferencja_prasowa_Ksiazka_na_Wschod_08

Andżelika Borys udziela wywiadu dziennikarzom

Andrzej Pisalnik z Warszawy

PODZIĘKOWANIE

Organizatorzy i koordynatorzy akcji „Z ksiazka na Wschód”, a także  jej beneficjenci, czyli Zwiazek Polaków na Białorusi oraz Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie

wyrażają szczególne podziękowanie najbardziej aktywnym darczyńcom i osobom, zaangażowanym w akcję:

instytucjom:

firmie Super Siódemka Sp. J

Grupie Polskie Księgarnie

firmie transportowej Trade Trans Log

Sieci Domu Książki

Księgarni Badet

 Fundacji „Dzieci Czytają”

 Wydawnictwu Świętego Wojciecha

Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu

 Szkolea Jezyków Obcych PROLOG

IPN

Księgarni Maksyma z Warszawy

wszystkim księgarzom w całej Polsce a w szczególności Warszawskim  Księgarniom.

A także personalnie:

Lucjanowi Wypychowi, właścicielowi Super Siódemka Sp. J.

Grażynie Gabriel, dyrektor zarządzającej Super Siódemka Sp. J.

Iwonie Ostrowskiej, koordynatorce Grupy Polskie Księgarnie

Krystynie Nowak, prezesowi Zarządu Trade Trans Log

Krzysztofowi Zdrodowskiemu, członkowi Zarządu Trade Trans Log

Kamilowi Żukowi, dyrektorowi Oddziału Trade Trans Log

Mariuszowi Molowi, prezesowi Zarządu Sieci Dom Książki

Bożenie Bytomskiej, koordynatorce akcji w Sieci Dom Książki

Joannie Regińskiej, właścicielce księgarni Badet oraz prezes Fundacji „Dzieci Czytają”

Bożenie Lisowskiej, radnej Sejmiku Województwa Lubelskiego

Dr Andrzejowi Zawistowskiemu, dyrektorowi Biura Edukacji Publicznej IPN

Piotrowi Filipiakowi z  Wydawnictwa Św. Wojciecha

Wojciechowi Puchaczowi z Chorągwi Stołecznej ZHP

Pawłowi Polańskiemu, z Wydawnictwa PROLOG

Iwonie Michałek, Tomaszowi Lesiowi, Ernestowi Lasocie, Teresie Mioduszewskiej, Joanna Szamockiej – lokalnym koordynatorom akcji

Dominikowi Smadze, redaktorowi  strony internetowej akcji

oraz wszystkim wolontariuszom w całej Polsce, którzy przyczynili się do sukcesu akcji!

Ogólnopolski koordynator akcji „Z ksiażką na Wschód”, ZPB oraz FOPnU

 

 

 

Najnowsze komentarze

Skomentuj

Skip to content