HomeOświataNarodowe Czytanie „Przedwiośnia” w Mińsku i Grodnie

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w Mińsku i Grodnie

Dwa miasta na Białorusi – Mińsk i Grodno – znalazły się wśród blisko trzech tysięcy miejscowości w Polsce, 133 krajach świata i nawet Antarktydy, gdzie odbyło się w tym roku Narodowe Czytanie powieści Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”.

Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc i Jarosław Książek, konsul generalny RP w Grodnie

Doroczne wydarzenie, któremu patronuje Para Prezydencka Rzeczypospolitej Polskiej było w tym roku poświęcone 100-leciu odzyskania przez Polskę Niepodległości. Stąd wybór lektury na tegoroczne Narodowe Czytanie – powieści, w której Stefan Żeromski dokonał bilansu pierwszych lat Niepodległości, odzyskanej na początku XX stulecia przez Polskę, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na popełnione w tym okresie błędy i zaniechania.

Narodowe Czytanie 2018 zainaugurowało na Białorusi spotkanie w Mińsku, gdzie wspólne czytanie „Przedwiośnia” zainicjowała Ambasada RP razem z miejscowym oddziałem Związku Polaków na Białorusi.

Przemawia Ambasador RP na Białorusi Artur Michalski

Mińskie spotkanie zainaugurowało odczytanie listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, napisanego z okazji tegorocznego Narodowego Czytania. Po odczytaniu listu głowy Państwa Polskiego głos zabrała prezes Oddziału ZPB w Mińsku Helena Marczukiewicz. Dziękując licznie przybyłym na spotkanie mieszkańcom białoruskiej stolicy polska działaczka zauważyła, iż niezwykle ważne jest to, że inicjatywa Pary Prezydenckiej Rzeczypospolitej Polskiej budzi zainteresowanie różnych pokoleń mieszkających na Białorusi Polaków i miłośników polskiej literatury. Przemawiający po prezes Marczukiewicz Ambasador RP na Białorusi Artur Michalski życzył zgromadzonym wielu wrażeń po wspólnym czytaniu „Przedwiośnia” i dziękował stołecznemu oddziałowi ZPB za współudział w organizacji przedsięwzięcia.

Elżbieta Iniewska, konsul RP w Mińsku

Helena Marczukiewicz, prezes Oddziału ZPB w Mińsku

Marcin Wojciechowski, 1 Radca Ambasady RP w Mińsku

 

Ogółem podczas mińskiej odsłony Narodowego Czytania „Przedwiośnia” zgromadzeni przeczytali i wysłuchali 77 wybranych przez organizatorów fragmentów powieści i obejrzeli cztery teatralizowane dialogi z książki. Spotkanie, któremu oprawę muzyczną zapewniła wybitna muzyk i kompozytor Helena Abramowicz, potrwało aż cztery godziny i nikt ani w jego trakcie, ani po jego zakończeniu nie wyglądał na zmęczonego, czy rozczarowanego.

Gra i śpiewa Helena Abramowicz

Nazajutrz po mińskim Czytaniu, na wspólne przeżywanie losu głównego bohatera „Przedwiośnia” Cezarego Baryki zgromadzili się w sali multimedialnej Konsulatu Generalnego RP w Grodnie grodzieńscy Polacy i mieszkańcy zaprzyjaźnionych z Grodnem miast. W widowisku teatralizowanym, przygotowanym z okazji Narodowego Czytania udział wzięli m.in. wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, ambasador RP w Mińsku Artur Michalski, konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek, uczniowie Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie i innych placówek oświatowych grodu nad Niemnem oraz aktorzy teatralni z Białegostoku.

Przemawia Jarosław Książek, konsul generalny RP w Grodnie

Od lewej: Ambasador RP na Białorusi Artur Michalski, wicemarszałek Senatu RP Maria Koc i prezes ZPB Andżelika Borys

Komitet organizacyjny Narodowego Czytania w Grodnie składał się z trzech osób: Anżeliki Orechwo, dyrektor PSS przy ZPB, Ireny Czerniak, redaktor witryny jpolski.by oraz Anny Kietlińskiej, prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Przemawia Anna Kietlińska, prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Obok stoją: Irena Czerniak, redaktor witryny jpolski.by i Anżeliki Orechwo, dyrektor PSS przy ZPB

Biorąca udział w grodzieńskiej odsłonie Narodowego Czytania wicemarszałek Senatu RP Maria Koc w rozmowie z dziennikarzami podkreślała, iż ta inicjatywa pomaga integrować rodaków na całym świecie. – W takim dniu jak ten stanowimy wielką narodową wspólnotę. Udział w tym wydarzeniu tutaj w Grodnie jest dla mnie wielkim szczęściem i zaszczytem – mówiła Marszałek.

Przemawia wicemarszałek Senatu RP Maria Koc

Przemawiając do publiczności, wypełniającej po brzegi konsularną salę multimedialną, Marszałek Koc przypomniała, że Narodowe Czytanie zapoczątkował w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski i od tamtej pory popularność tej inicjatywy ciągle rośnie. – Żeromski był wnikliwym obserwatorem. Starał się krytycznie spojrzeć także na nasze wady i przywary. To także jest potrzebne, żeby nie powtarzać błędów z przeszłości – podkreślała Maria Koc otwierając spotkanie.

Natomiast przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Anna Kietlińska zaznaczyła, że przygotowując grodzieńską odsłonę Narodowego Czytania jej koledzy postanowili skupić się na sylwetce głównego bohatera „Przedwiośnia” Cezarego Baryki, który przebył transformację tożsamościową, ewoluując z urodzonego poza Polską Czarka (mającego mgliste pojęcie o swojej narodowej tożsamości) w Cezarego – Polaka o wyrazistych narodowych poglądach i przekonaniach. – Chcemy pokazać, że Żeromski jest ciągle aktualny, nie starzeje się, a problemy tożsamościowe Cezarego Baryki, mogą być bliskie młodym Polakom, rozsianym po całym świecie – mówiła Anna Kietlińska.

– Rozterki, które przeżywał młody Cezary Baryka, również dzisiaj są udziałem wielu ludzi, którzy żyją poza Polską. Nie ma obowiązku bycia Polakiem, ale chcemy, żebyście wszyscy czuli się Polakami – zaznaczył w swoim przemówieniu konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek.

Ksiądz Aleksander Szemet

Trwające około dwóch godzin przedstawienie teatralizowane, oparte na najważniejszej powieści Stefana Żeromskiego, uważanej przez wielu za najważniejsze polskie dzieło literackie XX stulecia, stało się niezwykłym przeżyciem dla grodzieńskiej publiczności. Uczestnicy spotkania podkreślali, że w tym roku Narodowe Czytanie w Grodnie miało wyjątkowy charakter i oprawę artystyczną. Takiemu wrażeniu sprzyjała nie tylko gra zaangażowanych w widowisko profesjonalnych aktorów, lecz także amatorski szczery entuzjazm biorącej w nim udział młodzieży szkolnej oraz wieńczący przedstawienie występ zespołu wokalnego „Akwarele” z Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie.

Wysiłek biorących udział w grodzieńskim Narodowym Czytaniu, polityków, dyplomatów, uczniów, aktorów i śpiewaków grodzieńska publiczność nagrodziła owacją na stojąco.

Podczas przemówień, wygłaszanych przez gości grodzieńskiej odsłony Narodowego Czytania „Przedwiośnia” wielu mówców zwróciło uwagę na rolę, jaką w organizacji tego wydarzenia odegrał Związek Polaków na Białorusi oraz osobiście prezes ZPB Andżelika Borys, która przekonała wiele instytucji i ludzi w Polsce do wsparcia tego przedsięwzięcia patriotyczno-literackiego.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content