Konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy w sobotę, 8 września, wręczył Krzyże z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości kombatantom Armii Krajowej z Grodzieńszczyzny.
Uroczystość wręczenia piątego wedle rangi polskiego państwowego odznaczenia cywilnego, nadanego, jak podkreślono w Postanowieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, „za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego”, odbyła się w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie w obecności wicemarszałek Senatu RP Marii Koc, Ambasadora RP na Białorusi Artura Michalskiego, attache obrony RP w Mińsku płk. Arkadiusza Szweca, a także reprezentantów organizacji pozarządowych z Polski i Białorusi, m.in. – Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi na czele prezes Andżeliką Borys oraz działającego przy ZPB Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na czele z prezes płk Weroniką Sebastianowicz.
Wśród odznaczonych przez Prezydenta RP Krzyżami z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości znalazło się pięciu kombatantów Armii Krajowej z Grodzieńszczyzny, w tym jeden został odznaczony pośmiertnie. Odznaczenia przyznano zatem: Edwardowi Akuszewiczowi, Walentemu Makuszowi, Franciszkowi Szamrejowi, Alfredowi Szocie oraz pośmiertnie – Władysławowi Obuchowskiemu.
Ze względu na podeszły wiek i stan zdrowia nowych kawalerów Krzyża z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości, a w jednym przypadku – nieżyjącego już odznaczonego, nie wszyscy bohaterowie uroczystości mogli wziąć w niej udział osobiście. Do konsulatu udało się dotrzeć dwóm: Edwardowi Akuszewiczowi oraz Franciszkowi Szamrejowi.
Na ich cześć oraz na cześć ich nieobecnych na uroczystości kolegów laudację wygłosiła m.in. wicemarszałek Senatu RP Maria Koc. „Jak wielu innych musieliście odłożyć swoje marzenia, by walczyć o Polskę” – mówiła o odznaczonych pani Marszałek. Podkreśliła, że polscy żołnierze ze współczesnej Grodzieńszczyzny nie mogli się cieszyć wolną Polską. „Ich plany przekreśliły postanowienia konferencji jałtańskiej z 1945 roku i przez lata po zakończeniu wojny musieli oni pokutować za nie swoje winy” – zaznaczyła Maria Koc. „Granica się oddaliła, Wy znaleźliście się z dala od Polski, ale to Wasza walka przyniosła Polsce wolność!” – stwierdziła pani Marszałek.
Konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek, zwracając się do bohaterów uroczystości i zgromadzonych na niej gości, zaznaczył, że wręczane przez niego w imieniu Prezydenta RP odznaczenia są symbolem. „Ale symbole są bardzo potrzebne. Wszyscy powinni pamiętać o Waszym wielkim wkładzie w wolność Polski” – mówił. Podkreślił, że Państwo Polskie pamięta o wszystkich, którzy walczyli o jego wolność, a dzięki zgromadzonym na uroczystości gościom i mediom o nowych kawalerach Krzyża z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości dowiedzą się młodzi Polacy na Białorusi, dla których bohaterowie uroczystości powinni być wzorem prawdziwego patriotyzmu i poświęcenia w imię dobra Ojczyzny. „Polscy dyplomaci na Białorusi będą zawsze wspierać miejscowych kombatantów polskich”- zapewnił dyplomata.
„Cieszymy się, że Polska jest wolna, chociaż nie mamy jej na co dzień” – powiedziała w imieniu odznaczonych pułkownik Weronika Sebastianowicz, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK przy Związku Polaków na Białorusi. „Marzyliśmy o tym, żeby przeżyć łagry i zsyłki stalinowskie. Nie wszystkim się to udało, ale my przeżyliśmy. Marzyliśmy o wolnej Polsce. Ona jest, żyje i będzie żyć!” – dodała.
W imieniu Związku Polaków na Białorusi gratulacje oraz życzenia zdrowia i opieki Bożej złożyła odznaczonym prezes ZPB Andżelika Borys.
Znadniemna.pl