HomeSpołeczeństwoObywatel Białorusi z Kartą Polaka znieważył polską flagę. Rzucił ją psom, a później podeptał

Obywatel Białorusi z Kartą Polaka znieważył polską flagę. Rzucił ją psom, a później podeptał

Warszawska policja zatrzymała 35- letniego obywatela Białorusi, który zerwał biało-czerwoną flagę powiewającą nad obeliskiem upamiętniającym poległych żołnierzy AK w Warszawie. Prokuratura postawiła mu zarzut znieważenia polskiej flagi. Grozi mu nawet rok pozbawienia wolności.

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, do zdarzenia doszło 14 sierpnia nad ranem przy ulicy Pięknej w Warszawie. Spacerująca tam kobieta zauważyła mężczyznę, który niszczy polską flagę umieszczoną na pomniku poległych żołnierzy ze zgrupowania „Ruczaj” AK. Kobieta powiadomiła policję.

– Według relacji świadka, obywatel Białorusi wziął jedną z umieszczonych tam polskich flag i rzucił ją dwóm psom, z którymi wyszedł na spacer. Chwilę później sam zaczął ją deptać. Mężczyzna został zatrzymany– powiedział dziś PAP nadkomisarz Robert Szumiata z Komendy Rejonowej Policji Warszawa-Śródmieście.

Podejrzany miał tłumaczyć policjantom, że zachował się w ten sposób, bo ma dość mówienia o żołnierzach Armii Krajowej.

Mężczyzna został przesłuchany w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście. Tam został mu przedstawiony zarzut z artykułu 137 p. 1 kodeksu karnego, który stanowi, że „kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

Policja informuje, że 35-latek legitymował się Kartą Polaka, czyli „dokumentem potwierdzającym przynależność do Narodu Polskiego (…) może być ona przyznana osobie, która deklaruje przynależność do Narodu Polskiego (…) i wykaże swój związek z polskością”.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl/PAP

Najnowsze komentarze

 • Czy Karta Polaka zostanie mu odebrana?

 • Jakis zboczeniec.

 • Taki delikwent powinien być natychmiastowo pozbawiony karty Polaka oraz powinien dostać ten śmieszny wyrok 1 roku pozbawienia wolności za zbeszczeszczenie Flagi Polskiej…. A tak na marginesie jak taki człowiek otrzymał Kartę Polaka???? Do lochów bandziora…

 • Polskiej ambabadzie i konsulatom na Białorusi nie trzeba wydawać „Kart Polaka” Białorusinom a tylko i wyłącznie mieszkającym na Białorusi Polakom. Dzieci od zmieszanych ślubów już nie są Polakami. Takie moje zdanie.

 • Bardzo dużo kart wydano byle komu. Polak z Grodna.

 • Odebrać kartę Polaka a po roku więzienia zakaz wjazdu do UE na 10 lat…
  Kogo sowieci wychowali…

 • To ewidentny dowód na lewiznę w wydawaniu tych Kart. Sam znam przypadki wydawania ich nie – Polakom

 • A ja osobiście uwazam, że Karta Polaka ma być wydawana na okres jednego roku.
  Co roku ma gosć potwierdzać swoje zaangazowanie w Narodowych uroczystościach, kontakcie z ZPB, frekwencji na Mszy Św. w kościele i t.d.

 • W Witebsku kartę Polaka dostawał każdy, kto chciał, byle to odpowiadało pani Prezes.

Skomentuj

Skip to content