HomeKulturaArtyści z ZPB na 24. Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie

Artyści z ZPB na 24. Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie

Różnorodną reprezentację artystyczną skierował w tym roku na 24. Festiwal Kultury Kresowej w Mrągowie Związek Polaków na Białorusi, a wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk została uhonorowana przez władze miasta, organizującego to wydarzenie, medalem „Za zasługi dla Mrągowa”.

Wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk z medalem „Za zasługi dla Mrągowa”, fot.: facebook.com

W ten sposób doceniono wieloletni wkład działaczki ZPB w organizację wydarzenia, będącego od 24 lat kulturalną wizytówką Mrągowa – Festiwalu Kultury Kresowej, zwanego przez jego miłośników także „Festiwalem Wielkich Serc”.

Odbywający się od 24 lat Festiwal Kultury Kresowej jest wyjątkowy przede wszystkim ze względu na różnorodny i bogaty program prezentowany przez uczestników i gości festiwalu pochodzących z Polski, Białorusi, Litwy, Łotwy czy Ukrainy. W tym roku było podobnie.

Inauguracja 24. Festiwalu Kultury Kresowej odbyła się w piątek 10 sierpnia na mrągowskim Placu Unii Europejskiej. Pomimo kapryśnej pogody na piątkowy koncert przybyli miłośnicy muzyki kresowej, którzy mogli podziwiać występy kapel oraz wziąć udział w wieczorze poetyckim i wieczornicy kresowej, której towarzyszyła wystawa malarstwa członków Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi pt. „Marszałkowi w hołdzie”.

Po raz kolejny z okazji festiwalu został wydany „Tomik Poezji Kresowej”, w którym znalazły się utwory działacza Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB i autora wydawanego przez Związek Polaków „Magazynu Polskiego” Grzegorza Igora Dalkiewicza, pochodzącej ze Lwowa Alicji Michałkiewicz-Romaniuk, związanej od samego początku z festiwalem, urodzonej na Wileńszczyźnie Apolonii Skakowskiej, a także poetki wileńskiej Krystyny Uženaitė.

Tradycyjnie szczególną uwagę w całym programie artystycznym festiwalu zajmuje koncert galowy.

Na scenie mrągowskiego amfiteatru podczas Koncertu Galowego 24. Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie muzykująca rodzina Żychów ze Smorgoni, fot.: mragowo24.info

W sobotni wieczór na scenie mrągowskiego amfiteatru zobaczyć można było m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Mozyrzanka” z Mozyrza, młodzieżowy zespół estradowej piosenki „Wszystko w porządku” z Borysowa, muzykująca rodzinę Żychów ze Smorgoni, polską kapelę „Słowianie”, Zespół muzyki żydowskiej “Szalom”, Zespół „Faustyna” (miasto Równe, Wołyń, Ukraina), Zespół wokalno-taneczny „Rezonans” (miasto Bar w obwodzie winnickim na Ukrainie), Zespół Folklorystyczny „Echo Prutu” (miasto Czerniowce, Bukowina na Ukrainie), Reprezentacyjny Polski Zespół Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” (Litwa), Zespół Tańca Ludowego „ZGODA”, Trio „Wileńska Biesiada” i urodzoną w Podbrodziu, utalentowaną solistkę wokalną i laureatkę wielu konkursów, 15-letnią Karolinę Lyndo.

Przedstawiciele najmłodszego pokolenia muzykującej rodziny Żychów ze Smorgoni, fot.: mragowo24.info

Na scenie zespół z Borysowa „Wszystko w porządku”, fot.: mragowo24.info

Koncert Galowy tradycyjnie budzi duże zainteresowanie wśród mrągowian i gości miasta, fot.: mragowo24.info

Festiwal Kultury Kresowej zakończył się w niedzielę, 12 sierpnia, korowodem ulicami miasta i koncertem Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera” z towarzyszeniem Orkiestry Wojskowej z Giżycka.

Znadniemna.pl na podstawie Mragowo24.info

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content