HomeHistoriaSpołeczność iwieniecka kontynuuje obchody 70. rocznicy wzniecenia 19 czerwca 1943 roku przez polskie podziemie niepodległościowe i Armię Krajową antyniemieckiego powstania w Iwieńcu.Wybito “1 grosz iwieniecki”

Społeczność iwieniecka kontynuuje obchody 70. rocznicy wzniecenia 19 czerwca 1943 roku przez polskie podziemie niepodległościowe i Armię Krajową antyniemieckiego powstania w Iwieńcu.Wybito “1 grosz iwieniecki”

Społeczność iwieniecka kontynuuje obchody 70. rocznicy wzniecenia 19 czerwca 1943 roku przez polskie podziemie niepodległościowe i Armię Krajową antyniemieckiego powstania w Iwieńcu.

awers medalu

Medal pamiątkowy - awers i rewers, fot.: A. Bieły

Medal pamiątkowy – awers i rewers, fot.: A. Bieły

Z tej okazji białoruski plastyk Walery Kolesinski wykonał medal jubileuszowy z napisem na awersie w języku białoruskim „1 ІВЯНЕЦКІГРОШ” oraz „70 ГОДПАЎСТАННЯЎІВЯНЦЫ 2013”. Na rewersie bilonu wykonany został napis w dwóch językach, białoruskim i polskim: „AK IWIENIEC 19.06.1943”, po polsku i „AK ІВЯНЕЦ 19.06.2013”, po białorusku.

Medal pamiątkowy jest jedną z licznych inicjatyw, zrealizowanych z okazji rocznicy Powstania Iwienieckiego, obchodzonej szeroko przez społeczność iwieniecką i Kościół Katolicki na Białorusi. Rzecz w tym, iż w nazistowskiej karnej operacji „Hermann”, będącej odwetem hitlerowców za Powstanie, zginęli nie tylko działacze polskiego podziemia, żołnierze Armii Krajowej i cywile, lecz także duchowni katoliccy. 

20 lipca w parafii św. Jerzego w Pierszajach rozpoczęły się uroczystości żałobne upamiętniające 70. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionych księży franciszkanów Achillesa Puchały i Hermana Stępnia. Następnego dnia uroczystą mszę żałobną pamięci męczenników we wsi Borowikowszczyzna celebrował biskup ordynariusz diecezji pińskiej Antoni Dziemianko. W wygłoszonej homilii hierarcha katolicki zaznaczył, iż księża Achilles Puchała i Herman Stępień „w krytycznych chwilach życia parafian byli z nimi do końca. Widząć rozpacz i beznadzieję w oczach swych owieczek , pasterze twardo zdecydowali się nieść im wsparcie duchowne w tamtej dramatycznej sytuacji, która zaistniała wskutek działań wojennych podczas drugiej wojny światowej”.

Posągi błogosławionych męczenników Achillesa Puchały i Hermana Stępnia, fot.: catholic.by

Posągi błogosławionych męczenników Achillesa Puchały i Hermana Stępnia, fot.: catholic.by

Obaj duchowni, jak podkreślił biskup, „dobrowolnie dołączyli do grupy parafian, którzy w rozpaczy, bez środków do życia, porzucali rodzinne gniazda i pod lufami karabinów oprawców kierowali się w nieznane”. Hierarcha wspomniał m.in. o tym, że 13 czerwca 1999 roku papież Jan Paweł II kanonizował męczenników z Pierszai w grupie 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.

„Po to wspominamy przeszłość, aby lepiej odnajdywać i wybierać bohaterów i świadków wiary, żeby nie wyczerpał się nasz patriotyzm(…), żeby nie zatraciły się ofiarność, odwaga , zdecydowanie i przekonania ” – mówił biskup Dziemianko, dodając, że nie można dopuścić „żebyśmy zapomnieli o świadkach wiary, bohaterach, o ludziach wielkiego ducha i dobrych uczynków, o świętych i błogosławionych naszej ziemi”.

Organizowane przez społeczność iwieniecką szerokie obchody 70. rocznicy Powstania Iwienieckiego oraz uroczystości żałobne, upamiętniające ofiary nazistowskiej operacji „Hermann” potrwają do końca roku.

a.pis. na podstawie informacji catholic.by i Aleksandra Biełego

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content