HomeSpołeczeństwoNa Białoruś bez wizy – aż na miesiąc!

Na Białoruś bez wizy – aż na miesiąc!

To prawdziwa rewolucja dotycząca zasad ruchu bezwizowego. Ale nowe przepisy przewidziano na razie tylko dla podróżnych lecących samolotem do Mińska.

– Okres pobytu obywateli państw trzecich na Białorusi przedłużono do 30 dni – poinformowała wczoraj po południu państwowa agencja informacyjna BiełTA.

Autorzy powiadomienia wyjaśniają jednak od razu, że warunkiem jest „wjazd, a następnie wyjazd przez granicę państwową w Narodowym Porcie Lotniczym Mińsk”.

Podróżni muszą mieć przy sobie ważny paszport (lub zastępujący go dokument) oraz pieniądze w walutach obcych lub w rublach w kwocie nie mniejszej niż 2 tzw. stawki bazowe dziennie lub 50 stawek bazowych na cały 30-dniowy okres pobytu. Dwie stawki bazowe to obecnie 49 rubli, czyli w przeliczeniu – nieco ponad 90 zł. 50 stawek to 1225 rubli, a więc prawie 2300 zł.

– Czas bezwizowego pobytu jest liczony w pełnych dniach kalendarzowych – przypominają autorzy opublikowanej informacji.

Pierwszej dobie odpowiada data przylotu, a ostatniej data wylotu, niezależnie od dokładnej godziny jednego lub drugiego. Okres pobytu nie może przy tym zostać przedłużony ponad przewidziane przepisami 30 dni.

Ci cudzoziemcy, którzy zamierzają spędzić na Białorusi więcej niż pięć dni roboczych, powinni zarejestrować się w organach spraw wewnętrznych – w miejscu swojego pobytu. Łatwiej będą mieli goście hoteli, hosteli, sanatoriów oraz innych „miejscach zakwaterowania zbiorowego”. Tam zrobią to za nich pracownicy recepcji.

Tryb bezwizowy nie dotyczy osób przybywających do Mińska rejsami z Rosji oraz planujących wylecieć z Mińska do Rosji. Powodem jest to, że połączenia lotnicze pomiędzy Białorusią a Rosją są traktowane jako wewnętrzne, a więc nie ma na nich odpraw graniczno-paszportowych.

Zasady bezwizowego pobytu na Białorusi nie obejmują też obywateli, którzy przybywają do tego kraju w celach zarobkowych, prowadzenia działalności komercyjnej oraz kształcenia trwającego ponad 30 dni.

– Przyjęcie dekretu ma sprzyjać dalszemu rozwojowi białoruskiej sfery turystyki, zapewnić dostępność turystyki sanatoryjnej i leczniczej na Białorusi oraz stać się jednym z istotnych czynników sprzyjających rozwojowi gospodarki kraju, włączaniu Białorusi w międzynarodowe relacje ekonomiczne oraz umacnianie jej pozycji jako miejsca organizowania forów międzynarodowych, konferencji, festiwali i zawodów sportowych – czytamy w komentarzu do dokumentu, który podpisał dziś Aleksandr Łukaszenka.

Pod koniec października ub.r. po raz pierwszy o perspektywie znacznego przedłużenia okresu bezwizowego pobytu cudzoziemców na Białorusi poinformował minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej.

– Szykujemy się, żeby przedłużyć czas odwiedzania Białorusi bez wizy do 10, albo nawet 30 dni – oznajmił wówczas minister w wywiadzie dla Financial Times.

Na początku stycznia b.r. szef białoruskiej dyplomacji zapewniał zaś już, że „można wprowadzić tryb bezwizowy dla wszystkich i na długie okresy pobytu choćby od jutra”. Najpierw jednak przygotowywane do wdrożenia nowe zasady miały zostać omówione na naradzie z udziałem Aleksandra Łukaszenki.

Znadniemna.pl za belsat.eu

Najnowsze komentarze

  • To było by dobrze gdyby rozpowszechniało się na wszystkie przejścia graniczne i nie trza by meldować w każdym miejscu pobytu.

  • Też tak myślę i sory za of topik.
    Potrzebuję zaproszenie w celu wyrobienia wizy chetnie z tanim noclegiem (może być miejsce na podwórku śpię w samochodzie)w powiecie słoniskim.
    [email protected]

Skomentuj

Skip to content