HomeSpołeczeństwo22 września „Lady Pank” zaśpiewa dla Związku Polaków na Białorusi w Białymstoku!

22 września „Lady Pank” zaśpiewa dla Związku Polaków na Białorusi w Białymstoku!

Muzycy kultowego polskiego zespołu „Lady Pank”, którego koncert wyznaczony na 28 lipca w Grodnie został odwołany przez władze grodzieńskie, postanowili zagrać koncert dla grodnian i członków Związku Polaków na Białorusi w Białymstoku. Koncert odbędzie się 22 września na białostockim rynku pod hasłem „Solidarni z Polakami na Białorusi – 30 lat ZPB”.

Afisz koncertu „Lady Pank” w Białymstoku

Planowany w Grodnie na 28 lipca koncert zespołu „Lady Pank” miał być elementem uroczystości, organizowanych przez Związek Polaków na Białorusi z okazji 30-lecia istnienia największej na Białorusi organizacji polskiej mniejszości, prześladowanej przez białoruskie władze od momentu wyboru w 2005 roku na prezesa ZPB Andżeliki Borys. Udział „Lady Pank” w obchodach 30-lecia ZPB to prawdziwa i najważniejsza przyczyna, z powodu której koncert legendarnego polskiego zespołu rockowego w Grodnie został odwołany przez grodzieńskie władze, mimo tego, że na niego zostały wyprzedane wszystkie bilety, których cena dochodziła do 33 rubli białoruskich (ok. 70 PLN).

W podobny sposób władze Grodna zachowały się w 2015 roku, kiedy do Grodna na zaproszenie ZPB miał przyjechać z koncertem inny legendarny polski zespół rockowy „Lombard”. Wówczas lider „Lombardu” Grzegorz Stróżniak i wokalistka Marta Cugier wraz z kolegami postanowili, że wbrew zakazowi władz grodzieńskich zaśpiewają dla rodaków na Białorusi, ale w Białymstoku. Tak też zrobili. ZPB wówczas zorganizował masowy wyjazd na koncert „Lombardu” w Białymstoku dla ponad 300 działaczy organizacji.

Podobnie jak koledzy z „Lombardu” w identycznej sytuacji postanowili się zachować także lider „Lady Pank” Jan Borysewicz, frontman i wokalista Janusz Panasewicz oraz reszta zespołu. W porozumieniu z władzami Białegostoku udało się ustalić, że koncert „Lady Pank” odbędzie się na białostockim rynku 22 września i będzie poświęcony 30-leciu Związku Polaków na Białorusi oraz stanie się przejawem solidarności muzyków „Lady Pank” z prześladowanymi na Białorusi rodakami.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content