HomeHistoriaOdznaczenia dla „Dziadka w polskim mundurze” Michała Gobieca

Odznaczenia dla „Dziadka w polskim mundurze” Michała Gobieca

Potomkowie bohatera naszej akcji „Dziadek w polskim mundurze” , szeregowego Michała Gobieca, walczącego w składzie Armii Andersa m.in. w bitwie o Monte Cassino, otrzymali 11 lipca w Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Mińsku odznaczenia , którymi uhonorowany został ich bohaterski przodek za udział w II wojnie światowej.

Bohater akcji „Dziadek w polskim mundurze” Michał Gobiec

W ceremonii przekazania odznaczeń udział wzięli ambasadorowie Wielkiej Brytanii i Rzeczypospolitej Polskiej na Białorusi – Fionna Gibb oraz Artur Michalski.

Odznaczenia dla nieżyjących już żołnierzy II Korpusu Polskiego

Ambasador Fionna Gibb podkreśliła znaczenie Armii Andersa w walkach o wyzwolenie Włoch. Przypomniała także los jej żołnierzy, których większość brała udział w kampanii wrześniowej 1939 roku, trafiła do sowieckich łagrów, a dopiero stamtąd do polskich jednostek tworzonych w byłym ZSRR, które następnie walczyły pod dowództwem brytyjskim na Bliskim Wschodzie i we Włoszech.

Odznaczenia wręcza Artur Michalski, ambasador RP na Białorusi

Ambasador Artur Michalski powiedział zgromadzonym krewnym nieżyjących już żołnierzy, że mogą być dumni ze swych przodków, a Armia Andersa i Bitwa o Monte Cassino przeszły do legendy nie tylko w Polsce i są symbolem bohaterstwa. – Przez lata pamięć o tych żołnierzach wymazywano, a nawet podlegali oni represjom. Bardzo się cieszę, że możemy ich uczcić po latach – mówił ambasador Michalski.

Krewni żołnierzy nie kryli wzruszenia, że mogli uczestniczyć w uroczystości i po latach uczcić już nieżyjących bliskich. Odznaczenia otrzymali: szeregowy Michał Gobiec, kapral Mikołaj Sawoniewicz, sierżant Jan Kułak i szeregowy Anatol Żak.

O losach szeregowego Michała Gobieca pisaliśmy w ramach prowadzonej przez nas akcji „Dziadek w polskim mundurze” na podstawie wspomnień i dokumentów, udostępnionych przez córki bohatera Ludmiłę Wiazicką i Wierę Siruczewską.

Znadniemna.pl na podstawie minsk.msz.gov.pl

Najnowsze komentarze

  • Ja również rok temu otrzymałem medale swojego Dziadka.

  • Cześć i chwała Bohaterom!

Skomentuj

Skip to content