HomeHistoriaOdsłonięcie pomnika na terenie b. obozu koncentracyjnego Trościeniec

Odsłonięcie pomnika na terenie b. obozu koncentracyjnego Trościeniec

W uroczystości wezmą udział Aleksander Łukaszenko, prezydenci Niemiec i Austrii, przedstawiciele innych państw. Polskę reprezentować będzie delegacja na czele z Krzysztofem Szczerskim, szefem Gabinetu Prezydenta.

Były obóz koncentracyjny Trościeniec. Fot.: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Na terenie b. niemieckiego obozu koncentracyjnego Trościeniec pod Mińskiem odsłonięty będzie pomnik pomordowanym ofiarom hitleryzmu.

Według białoruskich źródeł w Trościeńcu zginęło ponad 200 tysięcy ludzi. Był to pod względem wielkości czwarty w Europie niemiecki obóz śmierci w okresie II wojny światowej.

Artur Michalski – ambasador Polski na Białorusi – powiedział Polskiemu Radiu, że to będą bardzo ważne uroczystości. – To było potworne miejsce kaźni w większości narodu żydowskiego. Wśród ofiar było również bardzo dużo obywateli Rzeczypospolitej, obywateli Polski – powiedział ambasador Michalski.

Obóz koncentracyjny Trościeniec składał się z kilku części. W uroczysku Błagowszczyna ludzi masowo rozstrzeliwano, zabudowania obozowe znajdowały się we wsi Mały Trościeniec, natomiast w sąsiednim uroczysku Szaszkouka ludzi palono, aby zatrzeć ślady zbrodni. Obóz został utworzony jesienią 1941 roku i istniał do końca czerwca 1944 roku.

Mordowano w nim wziętych do niewoli żołnierzy Armii Czerwonej i partyzantów oraz przywiezionych obywateli Polski, Austrii, Niemiec, Czechosłowacji i Francji – w większości osoby żydowskiego pochodzenia.

Znadniemna.pl za IAR

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content