HomeKulturaMilena Kuźma z Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Lidzie laureatką konkursu recytatorskiego „Miejsce na wiersz”!

Milena Kuźma z Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Lidzie laureatką konkursu recytatorskiego „Miejsce na wiersz”!

Damian Śliwiński z Łomży zwyciężył w XV konkursie recytatorskim „Miejsce na wiersz”. Dalsze miejsca zajęły uczennice polskich szkół na Białorusi i Litwie, Milena Kuźma i Kamila Anna Herman, jurorzy przyznali też pięć wyróżnień. Organizowany przez Stowarzyszenie Kultury i Oświaty „Logos”, Klub Wojskowy oraz Stowarzyszenie Wspólnota Polska Odział w Łomży konkurs popularyzuje rodzimą poezję w kraju i wśród Polonii, szczególnie na Białorusi, Litwie i Ukrainie.\

Damian Śliwiński z Łomży – zwycięzca konkursu

W jubileuszowej edycji konkursu rywalizowało 16. młodych recytatorów z Łomży, Miastkowa, Andrzejewa, Rudomina koło Wilna i Lidy na Białorusi. Laureatów konkursu wyłoniło Jury w składzie: Teresa Dederko, wieloletnia dyrektor Biblioteki Centralnej Polskiego Związku Niewidomych, instruktorka teatralna Joanna Klama, bibliotekarka Justyna Kozicka i poeta Wiesław Liżewski.
W wyrównanej stawce konkursowiczów najlepszy okazał się Damian Śliwiński z Teatrzyku Żywego Słowa „Logos” Witolda Długozimy. Zwycięzca recytował „Odę do mowy kresowej” Leszka Długosza i „Inwokację” Tadeusza Mocarskiego, za co zdobył nagrodę główną, ufundowaną przez poseł na Sejm RP Bernadetę Krynicką.

– Jestem bardzo zadowolony i zaskoczony! – mówi Damian Śliwiński. – Pan Witold pomógł mi dokonać wyboru repertuaru na konkurs. Wiersze były trudne do nauczenia się, zwłaszcza ten pierwszy, bo był długi, a w interpretacji chciałem pokazać siebie, że potrafię spokojnie zaprezentować utwór oraz że mogę być też w wierszu zły. – Z Damianem mi się fajnie współpracuje, bo chętnie się dostosowuje do zajęć teatralnych – dodaje Witold Długozima.

Organizatorzy konkursu: prezes Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Łomży Hanna Gałązka i Witold Długozima

– Sam też szuka sobie repertuaru, jest sumienny i bardzo pilny, nigdy też się na nim nie zawiodłem, bo jest zawsze słowy i punktualny. Wygrał, choć repertuar miał trudny, szczególnie tę „Odę do mowy kresowej” – to był nasz ukłon w stronę naszych gości z kresów.

Oni też poradzili sobie doskonale, bo Milena Kuźma z prowadzonej przez Związek Polaków na Białorusi Szkoły Społecznej w Lidzie, wyróżniona rok temu, tym razem była druga, zdobywając nagrodę prezydenta Łomży, a Kamila Anna Herman z polskiego Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie koło Wilna zdobyła miejsce III i nagrodę starosty łomżyńskiego (w poprzednich edycjach była dwa razy z rzędu druga).

Milena Kuźma z Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Lidzie – zdobywca II miejsca w konkursie

Z wyróżnień, ufundowanych przez samorządy Nowogrodu, Piątnicy, Śniadowa, Wizny oraz ks. Mariana Mieczkowskiego cieszyli się: Joanna Stacewicz (Litwa, rok temu też wyróżniona), Justyna Sklauskaite (Litwa), Natalia Bajno oraz Natalia Ciecierska (obie gimnazjum w Miastkowie) i Julia Wierzbowska, łomżynianka reprezentująca „Logos”, wcześniej już kilkakrotnie w konkursie nagradzana i wyróżniana.
– Pan Witold bardzo angażuje się w to co robi i czyni to z potrzeby serca, za co jestem mu bardzo wdzięczna – mówi prezes Hanka Gałązka. – Dopiero dzisiaj uświadomiłam sobie, że to już 15-lecie i myślę, że jeśli tylko będą siły po stronie pana Witolda, to będziemy kontynuować!

– Sam bym niczego nie osiągnął bez przyjaciół ze Wspólnoty Polskiej, Klubu Wojskowego, biblioteki miejskiej czy bursy nr 3 – dodaje Witold Długozima. – Najsympatyczniejsze jest w tym wszystkim to, że w tym roku wyjątkowo hojni byli sponsorzy, dzięki czemu konkurs powędrował hen, daleko na kresy i stamtąd mamy coraz więcej młodzieży. Na przyszły rok już zapowiadają się grupy z Wołkowyska, Grodna i Drohobycza – dodaje organizator konkursu, zapraszając też na Łomżyński Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Współczesnej w pierwszą sobotę grudnia, gdzie wierszem obowiązkowym będzie utwór
Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Znadniemna.pl za 4lomza.pl/Wojciech Chamryk, zdjęcia 4lomza.pl i Facebook.com

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content