HomeKulturaPaweł Kopyłow z Lidy – zdobywcą Grand Prix XX Festiwalu Polskiej Piosenki Estradowej „Malwy 2018”!

Paweł Kopyłow z Lidy – zdobywcą Grand Prix XX Festiwalu Polskiej Piosenki Estradowej „Malwy 2018”!

Wielkim Koncertem Galowym zakończył się 27 maja jubileuszowy XX Festiwal Polskiej Piosenki Estradowej „Malwy 2018”. W koncercie wystąpili zwycięzcy tegorocznej edycji festiwalu oraz laureaci z lat poprzednich.

Koncert Galowy poprzedziła dwudniowa praca uczestników festiwalowego konkursu.

W sobotę, 26 maja, uczestniczyli oni w warsztatach z wokalu i z interpretacji tekstu, które poprowadzili jurorzy festiwalu – Stanisław Klawe oraz Marek Hojda, reprezentujący Związek Polskich Autorów i Kompozytorów „ZAKR” i Anna Kowalska z Mazowieckiego Instytutu Kultury. Wiceprezes Związku Polskich Autorów i Kompozytorów „ZAKR” Marek Hojda, będący cenionym kompozytorem, wokalistą i producentem, współpracującym w różnych latach swojej kariery z zespołami „Oddział Zamknięty”, „De Mono” i „Emigranci” – poprowadził z uczestnikami jubileuszowej edycji Festiwalu „Malwy” zajęcia wokalne. Natomiast Anna Kowalska, filolog, teatrolog, redaktor i konsultant w Dziale Marketingu i Promocji Mazowieckiego Instytutu Kultury uczyła uczestników festiwalu prawidłowej scenicznej interpretacji tekstu, wykonywanych przez nich piosenek.

Warsztaty prowadzi Marek Hojda, wiceprezes Związku Polskich Autorów i Kompozytorów „ZAKR”

Podczas warsztatów, prowadzonych przez Annę Kowalską z Mazowieckiego Instytutu Kultury

Pokrzepieni wiedzą teoretyczną i praktyczną konkursowicze następnego dnia z samego rana wzięli udział w przesłuchaniach konkursowych. Jurorzy oceniali występy siedemnastu wokalistów i jednego zespołu, startujących w dwóch kategoriach wiekowych. Najliczniej obsadzonej – bo liczącej 12 wykonawców – kategorii uczestników w wieku 16-23 lata i starszej (pięciu wokalistów i jeden zespól wokalny), w której wiek artystów nie mógł przekroczyć 35 lat.

Decyzja Jury, podjęta na podstawie przesłuchań konkursowych, miała być ogłoszona podczas Koncertu Galowego, na który przybyli m.in. konsulowie Marzena i Jan Demczukowie z Konsulatu Generalnego RP w Grodnie, prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys.

Z okazji Jubileuszu – dwudziestej już edycji Festiwalu Polskiej Piosenki Estradowej „Malwy 2018” – na Koncert Galowy przybyli laureaci tego festiwalu z ubiegłych lat.

Przed publicznością zaprezentowała się laureatka jednej z pierwszych edycji „Malw” Irena Gadajewa, która opowiedziała, że Festiwal „Malwy” otworzył przed nią drzwi do kariery śpiewaczki. Po „Malwach” Irena Gadajewa brała udział w różnych prestiżowych konkursach wokalnych i nawet została stypendystką Fundacji Prezydenta Republiki Białorusi ds. wspierania utalentowanej młodzieży. Irena Gadajewa, wygrywająca około 20 lat temu konkurs Festiwalu „Malwy” reprezentowała Oddział Związku Polaków na Białorusi w Lidzie. Obecnie mieszka w Mińsku i tam właśnie rozwija swoją artystyczną karierę.

Śpiewa Irena Gadajewa

Kolejną szczęśliwą historią życia i kariery, związanych z udziałem w festiwalu „Malwy”, okazała się historia laureata III edycji tego konkursu – pracującego i mieszkającego w Dubaju grodnianina Andrzeja Parmanczuka. Po pięknym wykonaniu przez niego piosenki „Czerwonych Gitar” „Historia jednej znajomości” Andrzej Parmanczuk ujawnił, że w latach, kiedy zdecydował się na udział w „Malwach” – marzył on o tym, żeby wyjechać za granicę i tam zamieszkać. – Teraz pracuję i mieszkam w Dubaju – opowiedział o spełnionym marzeniu artysta, dodając, że stara się regularnie odwiedzać rodzinne Grodno i jest szczęśliwy, że może wystąpić w Koncercie Galowym jubileuszowej edycji festiwalu, z którym u niego wiążą się miłe wspomnienia sprzed siedemnastu lat.

Śpiewa Andrzej Parmanczuk

Festiwal „Malwy” otworzył drogę do artystycznej kariery także laureatce jego VI edycji – Grażynie Komincz. Po wywołaniu burzy oklasków zgromadzonej na sali publiczności wykonaniem piosenki „Ja dla pana czasu nie mam” z repertuaru Hanny Banaszak, Grażyna Komincz ujawniła, że po tym, jak została laureatką VI edycji Festiwalu Polskiej Piosenki Estradowej „Malwy”, dostała się ona na Akademię Muzyczną we Wrocławiu, którą pomyślnie ukończyła.

Śpiewa Grażyna Komincz

Wśród biorących udział w Koncercie Galowym laureatów Festiwalu „Malwy” z ubiegłych lat na scenie pojawili się także: laureatka XVIII edycji festiwalu Anastazja Żegalik oraz ubiegłoroczni zwycięzcy – grupa wokalna „Wszystko w porządku” z Borysowa.

Śpiewa Anastazja Żegalik

Grupa wokalna „Wszystko w porządku”

Największą zagadką Koncertu Galowego wciąż pozostawał jednak werdykt jurorów dotyczący przyznania nagród jubileuszowego XX Festiwalu Polskiej Piosenki Estradowej „Malwy 2018”! W celu ogłoszenia werdyktu, prowadząca koncert wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk zaprosiła na scenę jurorów, którzy przyznali, że wyróżnienie kogokolwiek okazało się sprawą niezwykle trudną, gdyż wszyscy uczestnicy włożyli w wykonanie piosenek konkursowych wiele serca i wszyscy oni są niezwykle utalentowanymi artystami.

Wyrównany, niezwykle wysoki, poziom artystyczny konkursowiczów zmusił jurorów do przyznania ośmiu Dyplomów z wyróżnieniem w młodszej, najliczniej obsadzonej, kategorii wiekowej (16-23 lata): Anastazja Blekitna, Tatiana Czapla, Wioletta Kolendowicz, Wiktor Rejszel, Żanna Ruda, Olga Ryżko, Maria Sznyrko, Zofia Wyrżymkowska i dwóch Dyplomów z wyróżnieniem w kategorii konkursowiczów w wieku 24-35 lat: zespół wokalno-instrumentalny „Rosy”, Aleksander Tielnow .

Anastazja Blekitna z Mołodeczna

Tatiana Czapla z Lidy

Woletta Kolendowicz z Grodna

Wiktor Rejszel z Wielkiej Brzostowicy

Żanna Ruda z Grodna

Olga Ryżko z Wołkowyska

Maria Sznyrko z Tołoczyna

Zofia Wyrżymkowska z Brześcia

Zespół wokalno-instrumentalny „Rosy” ze Stołpców

Aleksander Tielnow z Borysewa

Zwycięzcą wśród młodszych uczestników konkursu jurorzy postanowili ogłosić Eugenię Szypuł z Lidy, która niezwykle wzruszająco wykonała, akompaniując sobie na gitarze, piosenkę „Mój dom” z repertuaru zespołu „Feel”, autorstwa Piotra Kupichy.

 

Śpiewa Eugenia Szypuł z Lidy

Przemawia Marek Hojda, wiceprezes Związku Polskich Autorów i Kompozytorów „ZAKR”

W starszej kategorii, jak powiedział juror Marek Hojda –„niespodzianki nie będzie”, gdyż zwyciężczynią z piosenką „To nie ja byłam Ewą” z repertuaru Edyty Górniak, została laureatka Festiwalu im. Anny German „Eurydyka” – Wiktoria Chomczukowa z Rosi.

Śpiewa Wiktoria Chomczukowa

Po rozdaniu nagród i dyplomów zwycięzcom w dwóch kategoriach wiekowych, wciąż nieznane pozostawało nazwisko zdobywcy Grand Prix jubileuszowego XX Festiwalu Polskiej Piosenki Estradowej „Malwy 2018”. Zgodnie z decyzją jurorów został nim Paweł Kopyłow z Lidy, który zaśpiewał piosenkę pt. „Pomimo burz” młodego polskiego autora i wokalisty Antka Smykiewicza oraz zauroczył publiczność niezwykle ciepłym, romantycznym wykonaniem znanej pieśni „Znasz li ten kraj”, której melodię do wiersza naszego narodowego wieszcza Adama Mickiewicza skomponował sam Stanisław Moniuszko.

Śpiewa Paweł Kopyłow z Lidy

Po wysłuchaniu występów wszystkich uczestników Koncertu Galowego XX Festiwalu Polskiej Piosenki Estradowej „Malwy 2018” do publiczności zwrócili się wysocy goście. Konsul RP w Grodnie Jan Demczuk, dziękując za zaproszenie na festiwal, mówił, że XX jubileuszowa edycja „tego święta polskiej muzyki i kultury” jest potwierdzeniem tego, że Festiwal „Malwy” jest niezwykle potrzebnym wydarzeniem dla polskiej społeczności na Białorusi. – Dziękuję Związkowi Polaków na Białorusi i jego wiceprezes Renacie Dziemiańczuk za organizację tego festiwalu – mówił dyplomata.

Przemawia konsul RP Jan Demczuk

Przemawia Marzena Demczuk, konsul RP

Słowa wdzięczności za szerzenie wśród Polaków na Białorusi najlepszych wzorców polskiej kultury skierowała do swojej zastępczyni Renaty Dziemiańczuk także prezes ZPB Andżelika Borys.

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys

Sama Renata Dziemiańczuk, pożegnała uczestników, gości festiwalu i publiczność przyrzeczeniem, że spotkają się za rok na XXI edycji Festiwalu Polskiej Piosenki Estradowej „Malwy 2019”.

Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia laureaci, jurorzy, uczestnicy i goście festiwalu wypuścili w niebo nad Grodnem kilkadziesiąt biało-czerwonych baloników, dekorujących scenę Koncertu Galowego.

XX Festiwal Polskiej Piosenki Estradowej „Malwy 2018” został zorganizowany przez Związek Polaków na Białorusi przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Grodnie, Związku Polskich Autorów i Kompozytorów „ZAKR”, Mazowieckiego Instytutu Kultury oraz Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content