HomeReligiaMatka Boska znów jest królową Białorusi

Matka Boska znów jest królową Białorusi

Tytuł królewski odzyskała zgodnie z postanowieniem białoruskiego episkopatu katolickiego.

Białyniecki obraz Matki Boskiej w Snowie, XVII wiek. Fot.: wikipedia.org

Białoruscy katolicy będą teraz nazywać Matkę Boską królową Białorusi w litanii loretańskiej. Decyzja biskupów została oparta na tradycji sprzed rozbiorów Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Podczas ostatniego posiedzenia Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi zapadła decyzja o uzupełnieniu białoruskiej wersji litanii loretańskiej inwokacją “Królowo Białorusi”, informuje strona episkopatu. Decyzja władz katolickich weszła w życie 1 maja.

Litania jest modlitwą składającą się z krótkich melodyjnych zwrotek. Litania loretańska została skomponowana w XV i XVI wieku, a swoją nazwę bierze od włoskiego miasta Loreto – znanego celu pielgrzymek.

Zwrot do Marii Panny jako królowej Białorusi umieszczono po inwokacji “Królowo Pokoju”.

Istnieje ogólny łaciński tekst litanii loretańskiej, z którego została ona przetłumaczona na inne języki. Jednak narodowe episkopaty mogą wychodzić z inicjatywą jeśli chodzi o dodanie tekstu do wersji w swoim języku. Ostateczna decyzja zapada po konsultacjach z Watykanem.

– Decyzja episkopatu Białorusi jest wyrazem pobożności miejscowych wiernych. Dotyczy to przede wszystkim czci oddawanej obrazowi Matki Boskiej Białynickiej, którą 20 września 1761 koronowano koronami papieskimi – czytamy na catholic.by.

W 1861 roku, dwa lata przed powstaniem styczniowym, do śpiewnika “Pieśni nabožnyja” (“Песні набожныя” – biał.) dołączono takie wersy:

Ты Бялыніцкая найчыстша Дзева / Ty Białynicka Najczystsza Dziewa,
Святая Маці сіроцкаго роду / Świataja Maci sirockaho rodu,
Літвы і Русі можна Каралева / Litwy i Rusi možna Karalewa,
Упрасі Сына, каб даў нам Свабоду. / Uprasi Syna, kab dau nam Swabodu.

Po upadku powstania parafia w Białyniczach została zlikwidowana, a budynek przekazano Cerkwi Prawosławnej. Uważa się, że ostatni proboszcz ks. Lucjan Godlewski ukrył oryginał ikony, którą uważają za cudotwórczą katolicy, grekokatolicy i prawosławni.

Znadniemna.pl za Belsat.eu i Catholic.by

Najnowsze komentarze

 • „Królowo Polski” – taki jest oryginał i zmieniać go nie wolno !

 • Zaraz, zaraz, oczywiście, że Matka Boża jest Królową Polski, ale to nie oznacza, że nie może być Królową innych państw, a szczególnie tak związanych dziejowo z Polską, jak Białoruś. W dawnych czasach mówiło się, że Matka Boża to Królowa Polski i Litewska Wielka Księżna. Obecnie jest Królową Kazachstanu, a także Królową Węgier (tu dłużej niż Królową Polski). Oczywiście nie można dopuścić, aby doszło do takiego absurdu, jak w czasach Cesarstwa Austro-Węgierskiego na obszarze prowincji tego państwa o nazwie Królestwo Galicji i Lodomerii, zwanego potocznie Galicją, czyli zaboru austro-węgierskiego, władze zakazały w Litanii Loretańskiej modlić się: „Królowo Polski módl się za nami”, a nakazały: „Królowo Galicji i Lodomerii módl się za nami”. Natomiast co do Królowej Białorusi to bardziej mi tu pasuje Matka Boża Budsławska, a nie Matka Boża Snowska.

 • Ok.Ale, nie „znów” tylko „odtąd” a poza tym niech sobie episkopat zafunduje białoruską litanię do NMP a od sformułowanej wyłącznie dla Polski litanii loretańskiej, się odczepi. Dotąd sapraudni kradli Kościuszkę, Moniuszkę, Domeykę i Dybowskiego oraz Mickiewicza itd. a teraz nawet sapraudny episkopat kradnie litanię …

 • Gwoli ścisłości należy dodać ,że litania loretańska jest modlitwą uniwersalną a nie napisaną dla Polski. Zmiany mogą być dokonywane wyłącznie za zgodą Watykanu.
  W wyniku takiej zgody od 1656 modlono się w Rzeczpospolitej do Królowej Korony Polskiej/ dzisiejsza Białoruś była jej częścią/. W PRL zmieniono modlitwę na Królową Polski/zgniły kompromis 😉 /.Decyzja Episkopatu Białorusi ma więc swoje korzenie w historii Rzeczpospolitej Obojga Narodów o czym w tekście napisano !

  • Do Józef Rotacji
   Wielkie Księstwo Litewskie a więc i Białoruś nie były nigdy częścią Korony. Częścią Korony była Ukraina.

Skomentuj

Skip to content