HomeHistoriaPrawo Magdeburskie dla Pińska po polsku i białorusku

Prawo Magdeburskie dla Pińska po polsku i białorusku

W Muzeum Białoruskiego Polesia w Pińsku w dniach 18-22 kwietnia zostanie pokazany dokument potwierdzający nadanie prawa Magdeburskiego miastu Pińsk, podpisany ręką ostatniego króla Rzeczypospolitej Stanisława Augusta Poniatowskiego.

18 kwietnia w pińskim muzeum została otwarta wystawa jednego eksponatu, powiedział agencji BelTA szef działu naukowo-edukacyjnego Walerij Kobryniec. W ramach projektu „Za kulisami muzeum” zostanie pokazany dokument podpisany przez Stanisława Augusta Poniatowskiego, który potwierdza nadanie przywilejów miastu na prawie Magdeburskim.

Dokument składający się z dwóch podwójnych arkuszy pergaminu, związanych i opatrzonych pieczęcią Wielkiego Księstwa Litewskiego, został sporządzony w języku polskim i starobiałoruskim i podpisany przez samego króla 26 lutego 1785 roku w Warszawie.

Po zajęciu Pińska przez armię sowiecką i ustanowieniu przez nią władzy w mieście, dokument został przekazany do muzeum przez jednego z ówczesnych pracowników miejskiego magistratu, jego nazwisko nie zachowało się. Według Kobryńca, najprawdopodobniej do 1939 roku cenna „gramota” przechowywana była w miejskim ratuszu.

Pracownik muzeum zwraca uwagę, że dokument jest interesujący nie tylko z uwagi na unikatowość. Zawiera on informację na temat tego, co się stało z pierwszymi przywilejami Pińska, nadanymi miastu w czasach Stefana Batorego w 1581 roku, i przez Zygmunta Wazę. Jak się okazuje, wszystkie zniszczono w czasie smuty, w połowie XVII wieku.

W 1776 roku wiele miast Wielkiego Księstwa Litewskiego straciło prawa Magdeburskie. Wyjątkiem było 11 miast, w tym Pińsk, co zostało potwierdzone królewskim dokumentem w roku 1785.

Pińsk na Polesiu, leży nad rzeką Piną, u jej ujścia do Prypeci, w odległości 29 km od kanału Dniepr-Bug. Do 1939 w województwie poleskim, teraz w obwodzie brzeskim RB. Od 1925 roku jest stolicą diecezji pińskiej, mieści się tam seminarium duchowne.

Do 1939 Pińsk był miejscem stacjonowania Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej i 84 Pułku Piechoty Strzelców Poleskich.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl/charter97.org

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content