HomeHistoriaTadeusz Reytan i Stanisław Moniuszko dostaną tablice pamiątkowe w Mińsku

Tadeusz Reytan i Stanisław Moniuszko dostaną tablice pamiątkowe w Mińsku

Zostaną one wykonane już w czwartek – podczas międzynarodowej wystawy branży kamieniarskiej „Memoriał. Kamnieobrabotka”, która odbędzie w stolicy Białorusi.

Pomnik przedstawiający siedzących obok siebie na ławce Stanisława Moniuszki i współpracującego z nim dramaturga Wincentego Dunina-Marcinkiewicza w Mińsku, fot.: catholic.by

Ogółem powstanie siedem takich kamiennych tablic, których proces wykonania będą mogli oglądać „na żywo” goście imprezy. Pozostałe będą poświęcone pisarzowi Wasilowi Bykawowi, poetom Jazepowi Puszczy i Ryhorowi Baradulinowi. Jedna będzie wspólna – na cześć małżeństwa Rudolfa i Zofii Piszczałów.

– Imię Rudolfa Piszczały być może nie jest znane szerokim kręgom, ale budynek zbudowany przez tego człowieka, zna praktycznie każdy. To Zamek Piszczałowski, jedna z największych zabytkowych budowli w Mińsku, która niedługo będzie obchodzić 200 lecie – przypominają organizatorzy wystawy.

Były „Zamek Piszczałowski” w Mińsku, fot.: spring96.org

Tym bardziej mieszkańcom Mińska nie trzeba przypominać, że carskie więzienie, które prawie 200 lat temu wybudował miński architekt Piszczało, niezmiennie pełni swą funkcję do dziś. Obecnie mieści się tam areszt śledczy nr 1 oraz miejsce, w którym wykonuje się wyroki śmierci. Dziś obiekt ten nazywany jest „Wołodarką” – od ul. Wołodarskiego, przy której się znajduje.

Tablica poświęcona architektowi oraz jego żonie zostanie umocowana na głazie narzutowym we wsi Horodyszcze pod Mińskiem, gdzie jej mieszkańcy odnawiają na starym cmentarzu rodzinną kwaterę Piszczałów.

Podobnie będzie z tablicą ku czci słynnego posła ziemi nowogródzkiej Tadeusza Reytana. Zostanie ona umieszczona na rodzinnej kaplicy Rejtanów w Lachowiczach – obecnie również odnawianej.

Jeszcze jedna z tablic trafi na fasadę kościoła Opieki Bożej w wiosce Koroliszczewicze. Będzie ona przypominać, że właśnie w tej świątyni znajdującej się w byłym majątku hrabiów Pruszyńskich – przyszły twórca polskiej i białoruskiej opery narodowej Stanisław Moniuszko pobierał pierwsze lekcje gry na organach.

Znadniemna.pl za belsat.eu/belta.by

Najnowsze komentarze

  • To na „Wołodarce” miała miejsce „zagłada IV odcinka” Wachlarza 6 lutego 1943 roku…

Skomentuj

Skip to content