HomeHistoriaPrezentacja książki Wasyla Gerasimczyka „Konstanty Kalinowski: osoba i legenda”

Prezentacja książki Wasyla Gerasimczyka „Konstanty Kalinowski: osoba i legenda”

Wasyl Gerasimczyk, grodzieński historyk i dziennikarz, 6 stycznia przedstawił polskiej społeczności Grodna swoją najnowszą książkę o Konstantym Kalinowskim, jednym z przywódców powstania styczniowego na Litwie, którego Białorusini uważają za swojego bohatera narodowego.

Wasyl Gerasimczyk

Prezentacja odbyła się w ramach wtorkowego zebrania Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Grodnie. Wasyla Gerasimczyka przedstawiła około dwustuosobowej publiczności wiceprezes ZPB Irena Waluś, sprawująca także funkcję redaktora naczelnego „Magazynu Polskiego na uchodźstwie ”.

Wiceprezes ZPB Irena Waluś

– Książka, której autor zawitał dzisiaj do nas, jest próbą odbrązowienia postaci Konstantego Kalinowskiego, którego przyzwyczailiśmy się postrzegać przez pryzmat legendy, stworzonej w czasach ZSRR oraz późniejszych – mówiła Irena Waluś, zaznaczając, że autor zbierał materiały do książki w ciągu ośmiu lat, pracując m.in. w archiwach i bibliotekach Litwy, Białorusi oraz Rosji.

– Jest to pierwsza książka o Konstantym Kalinowskim, która ukazała się w ciągu ostatnich trzydziestu lat, czyli de facto pierwsze w niepodległej Białorusi wydanie książkowe, poświęcone tej postaci – mówił Wasyl Gerasimczyk.

Autor opowiedział, że niedługo przed zakończeniem pracy nad książką udało mu się wziąć udział w pracach wykopaliskowych na Górze Zamkowej (Giedymina) w Wilnie. W toku tych prac archeolodzy odkryli szczątki siedmiu powstańców styczniowych, w tym prawdopodobnie dwóch najsłynniejszych przywódców powstania na Litwie – Zygmunta Sierakowskiego i Konstantego Kalinowskiego.

Szczątki Sierakowskiego ekspertom udało się zidentyfikować z wysokim stopniem prawdopodobieństwa, gdyż znaleziono przy nich obrączkę ślubną bohatera. Co do szczątków Kalinowskiego – wciąż pozostają wątpliwości, gdyż do ich stuprocentowej identyfikacji potrzebne jest przeprowadzenie badań DNA, które będą możliwe, jeśli znajdzie się materiał genetyczny bliskich krewnych Kalinowskiego. – Jestem przekonany, że w wśród odnalezionych w Wilnie szczątków powstańców są także szczątki Konstantego Kalinowskiego – zapewnił autor książki o przywódcy powstania styczniowego na Litwie.

Wasylowi Gerasimczykowi podczas pracy nad książką udało się dokonać kilku odkryć. Odnalazł on, na przykład, rękopis nigdy niewydrukowanego numeru wydawanej przez Kalinowskiego w języku białoruskim gazety „Mużyckaja Prauda” – pierwszego w historii periodyku białoruskojęzycznego.

W swojej książce Wasyl Gerasimczyk dużo uwagi poświęcił licznemu rodzeństwu Konstantego Kalinowskiego, który miał dziesięcioro braci i sióstr. Autor zgłębił też temat ewolucji poglądów swojego bohatera, na które miał duży wpływ starszy brat Konstantego – Wiktor Kalinowski.

Wasyl Gerasimczyk pracuje jako dziennikarz w niezależnej białoruskiej gazecie „Narodnaja Wola”. Jest też magistrem historii, którą studiował na uniwersytetach w Grodnie, Moskwie i Toruniu. Jako historyka najbardziej go interesuje powstanie styczniowe oraz postać Konstantego Kalinowskiego.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Pan Wasyl Gerasimczyk, od 2 do 9 września będę przebywał w Grodnie. Jestem zainteresowany książką w języku polskim.Moje zainteresowanie wynika być może z koneksji rodzinnych, bo jednym z bohaterów w naszej rodzinie jets uczestnik Powstania Styczniowego Władysław.Jaka jest szansa na spotkanie w tym czasie.
    Serdecznie pozdrawiam
    Tadeusz Kalinowski

Skomentuj

Skip to content