HomeSpołeczeństwoPolacy z Mińska z wizytą w Ostrowi Mazowieckiej, Łochowie i Drohiczynie

Polacy z Mińska z wizytą w Ostrowi Mazowieckiej, Łochowie i Drohiczynie

Ponad 60-osobowa delegacja członków Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Mińsku w miniony weekend odwiedziła Polskę. Polacy ze stolicy Białorusi zwiedzili Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej, śpiewali w kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie oraz odwiedzili Wyższe Seminarium Duchowne w Drohiczynie.

Delegacja Polaków z Mińska przed wejściem do obiektu „Usługi Hotelowe 17” z jego właścicielem Zbigniewem Banaszkiem

Weekendowy wypad do Polski Polacy z Mińska zaplanowali sobie tak, aby trafić na bal karnawałowy, organizowany przez współpracującego z ZPB przedsiębiorcę Zbigniewa Banaszka – pasjonata historii kolekcjonera i właściciela prywatnego Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej, mieszczącego się w należącym do przedsiębiorcy hotelu „Usługi Hotelowe 17” w Ostrowi Mazowieckiej.

Zbigniew Banaszek osobiście przywitał gości z Mińska w należącym do niego obiekcie. Sam, też wystąpił w roli przewodnika po Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej, w którym zgromadził wiele eksponatów, opowiadających między innymi o  przedwojennej historii Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej.

Zbigniew Banaszek oprowadza gości po Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej

W sobotę wieczorem Zbigniew Banaszek wydał w swoim hotelu przyjęcie karnawałowe na program którego złożyło się wspólne kolędowanie Polaków z Mińska z mieszkańcami Ostrowi Mazowieckiej i innymi zaproszonymi przez właściciela gośćmi.

Na scenie Polacy z Mińska: chór Polonez i trio wokalno-instrumentalne

W składzie delegacji Oddziału ZPB w Mińsku znalazło się wielu artystów, którzy zaśpiewali w świątecznym koncercie. Na scenie pojawili się: chór „Polonez”, trio – Irena Jarmolik, Michał Szostak oraz Michał Żawrid, a także soliści: Andrzej Myszko, Sergiusz Antonow, Tatiana Saj, Swietłana Chmiekowa i inni. W składzie delegacji Polaków Mińska na koncert karnawałowy przyjechała do Ostrowi Mazowieckiej znana białoruska piosenkarka estradowa Stella.

Po koncercie artyści i goście przyjęcia wspólnie bawili się, śpiewając i tańcząc między innymi poloneza i walca, a także tańce ludowe.

Goście balu tańczą poloneza

W niedzielę 28 stycznia 60-osobowa delegacja Polaków z Mińska udała się do Pobliskiego Łochowa, gdzie uczestniczyła we Mszy świętej w kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Nabożeństwo śpiewem uświetnił chór „Polonez”. W tym łochowskim kościele posługę sprawuje znany mińskim Polakom, pochodzący z Mińska diakon Eugeniusz Wintow.

Podczas Mszy świetej w kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie

W drodze powrotnej do domu delegacja Polaków z Mińska zawitała do Alma Mater Eugeniusza Wintowa – Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie.

Budynek Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie

Podczas zwiedzania seminarium

Ludmiła Burlewicz z Mińska, zdjęcia autorki i Eugeniusza Rolicza

Najnowsze komentarze

  • Szczęść Boże !

  • Że strony polskiej poloneza prowadzi p.Ryszard Kosiarek.Bardzo ładne.

  • Że strony polskiej poloneza prowadzi p.Ryszard Kosiorek.Bardzo ładne.

Skomentuj

Skip to content