HomeHistoriaW Mereczowszczyźnie na Białorusi powstanie pomnik Tadeusza Kościuszki

W Mereczowszczyźnie na Białorusi powstanie pomnik Tadeusza Kościuszki

Władze rejonu iwacewickiego wydały zgodę na wzniesienie pomnika Tadeusza Kościuszki w Mereczowszczyźnie, w muzeum w dawnym majątku jego rodziny – podaje we wtorek białoruskie Radio Swaboda. Środki na pomnik zebrali społeczni aktywiści w ramach zbiórki internetowej.

Projekt pomnika, fot.: facebook.com/gleb.labadzenka

Radio Swaboda powołuje się na Hleba Łabadzienkę, jednego z inicjatorów wzniesienia pierwszego na Białorusi pomnika Kościuszki.

Decyzja władz rejonu iwacewickiego ws. pomnika Kościuszki, fot.: facebook.com/gleb.labadzenka

Zbiórka odbyła się w ubiegłym roku i w jej trakcie zebrano ponad 22 tys. rubli białoruskich (ok. 38 tys. zł.) Środki te wystarczą na sfinansowanie pomnika i podestu. Autorem projektu jest znany miński rzeźbiarz Henik Łojka.

Początkowo planowano odsłonięcie pomnika 4 lutego, w dniu urodzin Kościuszki, jednak data ta ulegnie przesunięciu i uroczystość odbędzie się pod koniec lutego lub na początku marca.

„Dotychczas nie powstał na Białorusi ani jeden pomnik Kościuszki. To nie do pomyślenia, by w miejscu urodzin wielkiego człowieka nie było jego pomnika” – powiedział PAP Hleb Łabadzienka.

„Robimy to, żeby pokazać, że pamiętamy człowieka, który urodził się w Rzeczypospolitej, Wielkim Księstwie Litewskim, państwie, w którym mieszkaliśmy razem z Polakami, Litwinami, Ukraińcami, które jest naszą wspólną historią” – oświadczył.

„Mam nadzieję, ze Polacy będą tu przyjeżdżać i pomyślą, że to dobrze, że w miejscu urodzenia Kościuszki stoi jego pomnik” – dodał.

Tadeusz Kościuszko urodził się w 1746 r. w Mereczowszczyźnie, w dzisiejszym obwodzie brzeskim.

Jest symbolem polskich dążeń niepodległościowych; w 1794 r. stanął na czele powstania przeciwko Rosji i Prusom. Wcześniej walczył także w wojnie o niepodległość USA.

W 1796 r. został zmuszony do emigracji przez władze carskie. Koniec życia spędził na emigracji w Solurze w Szwajcarii.

Kościuszko jest uznawany za bohatera w Polsce, USA, na Białorusi i Litwie.

Znadniemna.pl za Justyna Prus/PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content