HomeKulturaSpotkanie Bożonarodzeniowe Polaków Mińska

Spotkanie Bożonarodzeniowe Polaków Mińska

Spotkanie z okazji Bożego Narodzenia zorganizował 25 grudnia Oddział Związku Polaków na Białorusi w Mińsku. Jego uczestnicy podzielili się opłatkiem, złożyli życzenia na nadchodzący 2018 rok oraz wysłuchali koncertu, który przygotowali działający przy miejscowym oddziale ZPB artyści.

Świąteczne spotkanie prowadzili Andrzej Mieszkow i Krystyna Smolska

Spotkanie Bożonarodzeniowe mieszkających w Mińsku Polaków zaszczycił swoją obecnością ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik. W słowie powitalnym dyplomata zaznaczył, że cieszy się z tego, iż przebywając wśród mieszkających w białoruskiej stolicy Rodaków – czuje się jak w rodzinie. – Wśród obchodzonych przez Polaków świąt Boże Narodzenie jest bowiem świętem najbardziej rodzinnym – podkreślił Konrad Pawlik.

Przemawia ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik

Najbardziej wzruszającym i uroczystym momentem spotkania była wspólna modlitwa i poświęcenie opłatków przez obecnego na spotkaniu księdza Franciszka.
Po tym, jak wszyscy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie nawzajem życzenia świąteczne, nastąpiła kolej na ucztę muzyczną. Złożyły się na nią występy artystów i zespołów artystycznych, działających przy Oddziale ZPB w Mińsku oraz zaproszonych artystów współpracujących z mińskim oddziałem ZPB.

Ks. Franciszek prowadzi modlitwę. Po prawej – Helena Marczukiewicz, prezes Oddziału ZPB w Mińsku i wiceprezes ZPB

Dzielenie się opłatkiem

Publiczność usłyszała kolędy w wykonaniu chórów „Społem” (kier. Aleksander Szugajew), „Polonez” (kier. Natalia Krywoszejewa), zespołu wokalnego „Tęcza” (kier. Tatiana Wołoszyna) oraz kolektywów wokalno-instrumentalnych – zespołu Ireny Szostak i zespołu „Czarna Perła” z solistką Olgą Guczek. Uczestnicy kwartetu smyczkowego „Anima” i solistka Tatiana Gażewska przepięknie wykonali modlitwę „Ave Maria” w muzycznej wersji, skomponowanej przez Franciszka Schuberta, pod dźwięki której tancerki Katarzyna Skobielewa i Anna Kazik zaprezentowały kompozycję choreograficzną o Bożym Narodzeniu.

Chór „Polonez”

Chór „Społem”

Zespół wokalny „Tęcza”

Zespół Ireny Szostak

Zespół „Czarna Perła” i jego solistka Olga Guczek

Kompozycja taneczna do „Ave Maria” w wykonaniu kwartetu Anima i solistki Tatiany Gażewskiej

W programie koncertu nie zabrakło też występów o charakterze świeckim. Aleksy Naumowiec zatańczył ognisty taniec irlandzki, a Wiktoria Rolicz – przedstawiła publiczności fantazję taneczną.

Taniec irlandzki w wykonaniu Aleksego Naumowca

Duet w składzie – Sergiusz Antonow i Leszek Dymanowski – wykonał pastorałkę autorstwa Seweryna Krajewskiego pt. „Jest taki dzień” z repertuaru „Czerwonych Gitar”, a duet „Crazy Double” (Witali Woronko i MC Olisa) swoim energicznym śpiewem i graniem porwał publiczność do tańca.

Pastorałkę „Jest taki dzień” wykonują Sergiusz Antonow i Leszek Dymanowski

Duet „Crazy Double”

Apogeum koncertu stało się wspólne wykonanie przez wszystkich biorących w nim udział artystów nieformalnego hymnu środowiska Polaków Mińska – piosenki „Polsko moja” autorstwa Heleny Abramowicz.

Wspólne wykonanie piosenki „Polsko moja”

Polina Juckiewicz z Mińska

Najnowsze komentarze

  • Szczęść Boże !

Skomentuj

Skip to content