Około 100 osób kolędowało 24 grudnia na placu przy pomniku Adama Mickiewicza w stolicy Białorusi. Kolędnicy złożyli u stóp wieszcza wiązankę białych i czerwonych róż oraz zapalili znicze. W tym roku mija 219. rocznica urodzin poety, przypadających na Wigilię Bożego Narodzenia.
Uczestnicy uroczystości najpierw modlili się w stołecznym kościele pod wezwaniem świętych Szymona i Heleny. Potem przeszli pod pomnik. Ksiądz Władysław Zawalniuk, proboszcz kościoła, w rozmowie z Polskim Radiem zwrócił uwagę, że to już 10 kolędowanie pod pomnikiem Mickiewicza w Mińsku. – Dziękujemy Bogu, że tyle lat my tu przychodzimy. Postać Adama Mickiewicza łączy – powiedział inicjator spotkań, ksiądz Zawalniuk.
Ambasador Polski na Białorusi Konrad Pawlik zwrócił uwagę, że dobrze się stało, iż w Wigilię Bożego Narodzenia przy pomniku wieszcza mogą spotkać się Polacy, Białorusini oraz przedstawiciele innych narodów . – Adam Mickiewicz łączył Polaków, Białorusinów, Litwinów i inne narodowości naszego regionu – powiedział dyplomata.
Na uroczystości obecna była również prezes Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Mińsku Helena Marczukiewicz. – Każdego roku 24 grudnia przychodzimy tu pod pomnik z wielką przyjemnością na spotkanie z naszym rodakiem – mówi Helena Marczukiewicz, która pochodzi z okolic mickiewiczowskiego Nowogródka.
Na kolędowaniu pod pomnikiem Adama Mickiewicza obecni byli również przedstawiciele białoruskiej inteligencji, między innymi przewodniczący Białoruskiej Fundacji Kultury Tadeusz Strużecki i były minister kultury Białorusi Anatol Butewicz.
Spotkanie wigilijne w dniu urodzin Wieszcza pod jego pomnikiem stało się też okazją do recytowania wierszy Adama Mickiewicza przez uczniów działających w Mińsku polskich placówek oświatowych. Wiersze poety recytowali m.in. uczniowie, działającej przy Oddziale ZPB w Mińsku Szkoły Społecznej Języka Polskiego: Paulina Czerniawska, Paulina Pokładok oraz uczeń Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie RP w Mińsku Eugeniusz Jepifanow (zeszłoroczny zdobywca II miejsca w białostockim finale konkursu recytatorskiergo „Kresy” i tegoroczny zdobywca III miejsca w ogólnobiałoruskim etapie eliminacji do tegoż konkursu).
Polina Juckiewicz z Mińska/Włodzimierz Pac/Polskie Radio,zdjęcia Polina Juckiewicz/facebook.com/twitter.com