HomeKultura„Bożonarodzeniowe Szopki Krakowskie” w Mińsku

„Bożonarodzeniowe Szopki Krakowskie” w Mińsku

Wczoraj, 12 grudnia, w Narodowym Muzeum Historycznym odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Bożonarodzeniowe Szopki Krakowskie”. Wystawa jest efektem wieloletniej współpracy Narodowego Muzeum Historycznego Republiki Białorusi i Instytutu Polskiego w Mińsku.

W przededniu zimowych świąt Instytut Polski w Mińsku zaprasza dzieci i dorosłych na podróż do magicznego światu historii szopek krakowskich. Na gości czeka nastrój świąteczny, atmosfera ciepła i radości oraz możliwość bliższego zapoznania się z niezwykle interesującą tradycją bożonarodzeniową.

Szopki krakowskie – bogato zdobione, wielowieżowe sceny o architekturze nawiązującej do zabytków Krakowa, przedstawiające misterium Bożego Narodzenia. Różnorodność architektury Krakowa stała się źródłem inspiracji dla szopkarzy. Ten rodzaj szopki ukształtował się w wieku XIX, rozpowszechnił się w wieku XX i dzisiaj jest ważnym elementem współczesnych tradycji bożonarodzeniowych.

Od roku 1946 Historyczne Muzeum miasta Krakowa organizuje konkursy szopek krakowskich, które obecnie znajdują się na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Regulamin pozwala na udział zarówno fachowych szopkarzy (architektów, artystów) jak i amatorów.

Wystawa „Szopki krakowskie” w Narodowym Muzeum Historycznym Republiki Białorusi przedstawia prace ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które zostały wyróżnione jako najlepsze we wcześniejszych edycjach konkursu.

Cechą charakterystyczną szopek krakowskich są scenki z postaciami historycznymi (królami, działaczami narodowymi, zasłużonymi Polakami) oraz z bohaterami legend i bajek (Lajkonikiem czy Panem Twardowskim). Niektóre szopki posiadają skomplikowane współczesne mechanizmy, które wprawiają w ruch figurki, można też spotkać mechanizmy muzyczne z popularnymi melodiami krakowskimi czy kolędami.

Wystawa potrwa do 14 stycznia 2018 roku.

Znadniemna.pl za instpol.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content