HomeSpołeczeństwoKoncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski w Grodnie

Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski w Grodnie

Kilkuset grodnian – przedstawicieli kleru, władz grodzieńskich, kombatantów, reprezentantów polskich organizacji społecznych, biznesmenów oraz ludzi kultury i sztuki z Grodna i obwodu grodzieńskiego – przyjęło zaproszenie konsula generalnego RP w Grodnie Jarosława Książka i przybyło 25 listopada do grodzieńskiej restauracji „Turan” na koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski.

Śpiewa zespół „Sonanto” z Warszawy

Koncert z okazji 99. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę zagrał i zaśpiewał dla grodnian warszawski zespół „Sonanto” w składzie: wokalistka Katarzyna Andruszko, laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalistyki estradowej, kierownik artystyczny zespołu Aleksandra Matryba, specjalizująca się m.in. w śpiewie musicalowym, soliści Michał Bojarski i Jacek Maślanka, laureat głównych nagród ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali wokalnych, pianista Jacek Kwiatkowski, laureat muzycznych konkursów estradowych oraz jazzowych, a także menedżer zespołu i jego konferansjer Paweł Krasowski, doświadczony organizator wydarzeń artystycznych i popularno-naukowych, niekiedy żartobliwie nazywany przez kolegów z zespołu „koncertmistrzem”.

Zespół „Sonanto” przedstawił grodzieńskiej publiczności koncert, składający się z dwóch części. Na pierwszą z nich złożyły się pieśni legionowe i ułańskie, a nosiła ona tytuł „Polskie drogi do Wolności”. Druga część koncertu, nosząca tytuł „Zwariowane przeboje z lat 50., 60. i 70.”, ukazywała bogactwo i różnorodność polskiej piosenki estradowej, którą pięknie rozwijało pokolenie twórców i artystów, urodzonych już w Niepodległej Polsce, chociaż w latach rozkwitu kariery, zmuszonych, niestety, tworzyć w kraju, zniewolonym przez komunistów.

Michał Bojarski

Katarzyna Andruszko

Aleksandra Matryba

Jacek Kwiatkowski

Występ artystów z Warszawy został niezwykle ciepło przyjęty przez grodzieńską publiczność, a refrenu „Lance do boju, szable w dłoń – bolszewika goń, goń, goń!” wykonanej w pierwszej części koncertu żołnierskiej Żurawiejki z wyrazem aprobaty na twarzy słuchali nawet urzędnicy z grodzieńskich – miejskiego i obwodowego – komitetów wykonawczych, będący oficjalnie spadkobiercami historycznych dokonań i tradycji bolszewików, pogonionych przez Wojsko Polskie od Warszawy w sierpniu 1920 roku.

 

Paweł Krasowski

Żołnierzy Armii Krajowej na czele z płk Weroniką Sebastianowicz

Druga, zupełnie już apolityczna część koncertu, nie mogła wzbudzić wśród publiczności żadnych konotacji i uczuć oprócz pozytywnych. Nieprzypadkowo więc po zaśpiewaniu przez artystów zaplanowanego programu, zostali oni wywołani do występu na bis.

Przemawia konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek

Jacek Maślanka

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content