HomeKultura„Skrzyżowanie” – malarstwo i miłość

„Skrzyżowanie” – malarstwo i miłość

Niezwykła wystawa malarska pod nazwą „Skrzyżowanie” została otwarta wczoraj, 16 listopada, w galerii Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Niezwykła, bo może nie jest to wystawa plastyczna, lecz tylko preludium do miłosnych uniesień z poezją?

Twórcy projektu „Skrzyżowanie” Walentyna Szoba i Zbigniew Terepko

Za „Skrzyżowaniem” stoją dwie osoby: ona – Białorusinka Walentyna Szoba i on – Polak Zbigniew Terepko. Ona opowiada o miłości zawartej w swoich obrazach, przeżyciach duchowych i rzeczach najważniejszych w życiu. On – małomównym – co najwyżej godzi się rozmawiać o samej technice powstawania obrazów. Choć faktycznie tworzy je na komputerze. Wspólnie tworzą ten projekt artystyczny od 2012 roku i ciągle go modyfikują.

Przemawia Walentyna Brysacz, prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB – organizatora wystawy

Na „Skrzyżowanie” można patrzeć co najmniej dwojako. Jest to mieszanina obrazów i grafik. W większości są to prace ciemne. Dominuje czerń, jest trochę czerwieni. Jednak wystawa z tego powodu nie jest smutna, nie ma też przygnębiającego charakteru. Wręcz przeciwnie: kiedy przyjrzymy się już obrazom – na części z nich znajdziemy zapisane wiersze. O miłości, a jakże. Autorem niektórych jest ks. Jan Twardowski, pozostałych – proboszcz zaprzyjaźniony z Walentyną Szobą. Kiedy je czytasz, to wszystko zaczyna nabierać jeszcze innego wyrazu.

– To już nasze czwarte „Skrzyżowanie” (czwarta wystawa w ramach projektu – red.). Za każdym razem pojawiają się nowe prace, inne są zdejmowane i ten projekt zdaje się ciągle się zmienia – mówił podczas wernisażu Zbigniew Terepko.

Walentyna Szoba, Zbigniew Terepko i Renata Dziemiańczuk, wiceprezes ZPB ds. Kultury

– Skrzyżowanie to takie miejsce spotkania, przecięcia się losów. To może być takie miejsce, gdzie spotyka się kobieta i mężczyzna, czy jasność z ciemnością. To też punk zwrotny, taki w którym trzeba wybrać, zdecydować się w którą stronę pójść. To ważny symbol dylematu trudności i niepewności – dodała Walentyna Szoba.

Wernisaż „Skrzyżowania” był otwarciem kolejnej wystawy zorganizowanej w Pałacu Branickich z inicjatywy Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi, w którym działa Walentyna Szoba. Wystawę można oglądać bezpłatnie do 14 grudnia w godzinach pracy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Wojciech Więcko z Białegostoku

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content