HomeSpołeczeństwoObjazd miejsc pamięci narodowej na Ziemi Mińskiej

Objazd miejsc pamięci narodowej na Ziemi Mińskiej

Przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi na czele z prezes Andżeliką Borys oraz dyplomaci z Mińska na czele z ambasadorem Konradem Pawlikiem wzięli udział w sobotę, 28 października, w objeździe miejsc pamięci z okazji Dnia Wszystkich Świętych.

Odwiedzono cmentarze w obwodzie mińskim m.in. Cmentarz Kalwaryjski oraz miejsce pochówku ofiar represji stalinowskich w Kuropatach, gdzie spoczywają w bezimiennych zbiorowych grobach ofiary represji stalinowskich, w tym także Polacy.

Ambasador Konrad Pawlik powiedział, że „w Mińsku i na Ziemi Mińskiej Kuropaty to jedno z najważniejszych miejsc pamięci dla Polski i Polaków”. Szef polskiej misji dyplomatycznej na Białorusi dziękował ZPB za dbanie o znajdujące się tam polskie upamiętnienia. Dyplomata przypomniał, że Kuropaty są odwiedzane przez wszystkie polskie delegacje, przybywające do białoruskiej stolicy.

W Rakowie, który znajduje się ok. 50 km od Mińska, uczestnicy objazdu uczcili pamięć żołnierzy Armii Krajowej z oddziału, działającego w Puszczy Nalibockiej, który w 1943 r. został podstępnie zaatakowany przez Sowietów. Na cmentarzu w Rakowie znajduje się symboliczny krzyż, upamiętniający poległych wojskowych. Na tym samym cmentarzu, znajduje się grób rodziny Druckich-Lubeckich, m.in. porwanej i zamordowanej przez sowieckich pograniczników w 1921 r. księżnej Krystyny Druckiej-Lubeckiej.

Tego samego dnia polscy dyplomaci wspólnie z działaczami ZPB nawiedzili także m.in. groby polskich żołnierzy, poległych w wojnie z bolszewikami w 1920 r. w Radoszkowiczach, Wilejce, Stołpcach i w Nowym Swierżniu oraz mogiły żołnierzy AK w Iwieńcu i Derewnie.

Radoszkiewicze

Wilejka

Stołpce

Nowy Swierżeń

Iwieniec

Derewnoje

Ambasada RP w Mińsku przygotowała, jak co roku, sześć tras pamięci na terenie Mińskiego Okręgu Konsularnego, które odwiedzą w najbliższych dniach polscy dyplomaci z okazji dnia Wszystkich Świętych.

1 listopada na cmentarzu w Miadziole z udziałem ambasadora Konrada Pawlika odsłonięta zostanie odrestaurowana tablica ku czci polskich żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. poległych na tych ziemiach. Z tej okazji na cmentarzu zostanie odprawiona uroczysta msza święta o godz. 14.00. Remont tablicy ufundował Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.

Związek Polaków na Białorusi z kolei wspólnie z polskimi konsulatami w Grodnie i Brześciu w tych dniach organizuje wyprawy do miejsc pamięci narodowej z okazji Dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek na Ziemi Grodzieńskiej i Ziemi Brzeskiej.

W kolejny całodniowy objazd po miejscach pamięci, rozsianych po Ziemi Grodzieńskiej, działacze ZPB i pracownicy Konsulatu Generalnego RP w Grodnie wyruszą jutro, 31 października.

Objazd zakończy się o zmierzchu, po godzinie 18.00 przy Krzyżu Katyńskim na Cmentarzu Garnizonowym w Grodnie. Organizatorzy oczekują, że na wspólną modlitwę przybędzie tutaj w wigilię Dnia Wszystkich Świętych większa liczba grodzieńskich Polaków.

Znadniemna.pl, zdjęcia Marka Zaniewskiego

Najnowsze komentarze

  • Z całego serca trzeba popierać takie inicjatywy,brawo Ambasada, brawo ZPB na czele z jego Panią Prezes.Pozdrawiam .Januszko Mirek.

Skomentuj

Skip to content