HomeKulturaZakończenie tradycyjnego pleneru TPP przy ZPB w Pułtusku

Zakończenie tradycyjnego pleneru TPP przy ZPB w Pułtusku

Wystawą poplenerową zakończyli odbywający się we wrześniu w Pułtusku plener malarski członkowie Towarzystwa Plastyków Polskich, działającego przy Związku Polaków na Białorusi.

Przemawia wiceprezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Krzysztof Łachmański

Podczas pleneru, w którym udział brało dziewięciu polskich malarzy z Białorusi, powstało ponad 30 obrazów, które 29 września zostały wystawione na Zamku w Pułtusku, będącym Domem Polonii, należącym do Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” – współorganizatora pleneru i wystawy polskich malarzy z Białorusi.

Dyrektor Domu Polonii w Pułtusku Michał Kisiel, prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB Walentyna Brysacz i wiceprezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Krzysztof Łachmański/fot.:facebook.com/Krzysztof Piekarski

Walentyna Brysacz prezentuje katalog wydany z okazji 25-lecia Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB/fot.:facebook.com/Krzysztof Piekarski

W plenerze udział wzięli zrzeszeni w TPP przy ZPB malarze polscy różnych pokoleń, tworzący w różnych stylach i preferujący różne techniki malarskie: Walery Mołoczko, Walentyna Brysacz, Janina Pilnik, Irena Mikłaszewicz, Anatol Pietruszewicz, Natalia Klimowicz, Jegor Szokoładow, Olga Bujko (Kukalewicz) oraz George Pedder-Smith.

Walery Mołoczko, Olga Bujko (Kukalewicz), Jegor Szokoładow i Anatol Pietruszewicz

George Pedder-Smith, Janina Pilnik i Olga Bujko (Kukalewicz)/ fot.:facebook.com/Krzysztof Piekarski

Za naturę dla wymienionych malarzy posłużyły w Pułtusku przepiękne miejscowe krajobrazy jesienne, architektoniczny zespół zamkowy, będący siedzibą Domu Polonii, atmosfera miasta, malowniczy brzeg Narwi, nad którą unosi się wzgórze zamkowe. Oczywiście dla stworzenia twórczej atmosfery, inspirującej uczestników pleneru do malowania otaczającego ich piękna, kluczowe znaczenie miała serdeczna gościna, zapewniona przez gospodarza – dyrektora Domu Polonii w Pułtusku Michała Kisiela.

Natalia Klimowicz prezentuje obraz Michałowi Kisielowi, dyrektorowi Domu Polonii w Pułtusku/fot.:facebook.com/Krzysztof Piekarski

Michał Kisiel, Walentyna Brysacz, Krzysztof Łachmański i Jegor Szokoladow/fot.:facebook.com/Krzysztof Piekarski

To właśnie dyrektor Domu Polonii Michał Kisiel wspólnie z wiceprezesem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Krzysztofem Łachmańskim dokonali w murach pułtuskiego Zamku uroczystego otwarcia „Wystawy Poplenerowej”.

Fot.:facebook.com/Krzysztof Piekarski

– Organizacja dla malarzy z Białorusi pleneru w Pułtusku stała się już dobrą tradycją. Jest nam zawsze miło gościć w murach Domu Polonii naszych rodaków z Kresów. Mam nadzieję, że nic nie stanie na przeszkodzie, aby tradycję organizowania plenerów w Pułtusku dla malarzy z Białorusi kontynuować – mówił podczas wernisażu „Wystawy Poplenerowej” Michał Kisiel, dyrektor Domu Polonii.

Obraz Anatola Pietruszewicza

Obraz George’a Pedder-Smitha

Obraz Ireny Miklaszewicz

Uczestników pleneru, których obrazy złożyły się na wystawę, przedstawiła zgromadzonym na wernisażu prezes TPP przy ZPB Walentyna Brysacz. Przy tej okazji przypomniała ona także o 25-letniej historii istnienia TPP przy ZPB, o jego osiągnięciach, zarówno tych zawdzięczanych wysiłkom zbiorowym członków Towarzystwa, jak i sukcesach indywidualnych artystów, należących do TPP przy ZPB.

Obraz Janiny Pilnik

Obrazy Walentyny Brysacz

Obrazy Jegora Szokoladowa

Obraz Walerego Mołoczki

Obrazy Olgi Bujko (Kukalewicz)

Tematyczne plenery i wystawy, bez względu na to, czy są organizowane w Polsce czy na Białorusi, sprzyjają integracji środowiska twórców, pielęgnowaniu przez nich polskiej tożsamości i poczucia patriotyzmu. Polska historia i kultura z kolei są niewyczerpanym źródłem inspiracji do malarskiej twórczości – mówiła prezes TPP przy ZPB.

Natalia Klimowicz z Pułtuska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content