HomeSpołeczeństwoOpieka nad dziećmi specjalnej troski ponad granicami

Opieka nad dziećmi specjalnej troski ponad granicami

Dzieci niepełnosprawne intelektualnie i fizyczne polskiego pochodzenia z Grodna i Grodzieńszczyzny mają okazję integrować się z rówieśnikami w Polsce podczas pobytów edukacyjno-wypoczynkowych w ramach projektu „Równi w kraju, równi w Europie”, realizowanego przez białostockie Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych AKTYWNI.

Powitanie uczestników festiwalu w Szkole Średniej nr 38 w Grodnie

Powitanie uczestników festiwalu dzieci-inwalidów w Szkole Średniej nr 38 w Grodnie, fot.: T-Styl.info

Reportaż o jednym z ostatnich pobytów grodzieńskich dzieci specjalnej troski polskiego pochodzenia na obozie w Polsce został zaprezentowany pod koniec października w grodzieńskiej Szkole Średniej nr 38 w ramach obwodowego Festiwalu Dzieci-Inwalidów „Kiedy jesteśmy razem – jesteśmy silniejsi”.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 dzieciaków cierpiących na różne schorzenia i patologie z 19 rejonów Grodzieńszczyzny. O współpracy w zakresie rehabilitacji i edukacji swoich wychowanków w Polsce opowiedziała między innymi dyrektor grodzieńskiej Szkoły Pomocniczej nr 1 Irena Bilida. Według dyrektorki współpraca jej szkoły ze stroną polską owocuje tym, że na organizowanych przez Stowarzyszenie AKTYWNI pobytach w Polsce uczniowie polskiego pochodzenia z jej szkoły mają okazję poprzez gry i zabawy z rówieśnikami z Polski uczyć się języka polskiego oraz poznawać polską kulturę i tradycję, co pozytywnie wpływa na rozwój i adaptację społeczną skrzywdzonych przez los dzieciaków.

Na stronie internetowej Stowarzyszenia AKTYWNI czytamy, że w ramach pobytów edukacyjno-wypoczynkowych, na których wspólnie spędzają czas dzieci z Polski, Białorusi oraz Litwy, dzieci niepełnosprawne uczestniczą w zajęciach obok dzieci pełnosprawnych, które przy takich okazjach, pomagają chorym rówieśnikom w wykonywaniu sprawiających dla nich problem czynności, dzięki czemu zdrowe dzieci uczą się akceptacji i rozumienia dla ludzi, znajdujących się w potrzebie.

Zajęcia ceramiczne na obozie edukacyjno-wypoczynkowym w Chodyszewie (woj.podlaskie), fot.: aktywni.bialystok.pl

Zajęcia ceramiczne na obozie edukacyjno-wypoczynkowym w Chodyszewie (woj.podlaskie), fot.: aktywni.bialystok.pl

„Jest to cudowny obraz, gdy mały człowiek pomaga drugiemu, bez dorosłej tendencji do analizy przypadku. Taki wyjazd to przekraczanie granic, tajemnicy nawiązywania znajomości, które przełamują bariery językowe, kulturowe i mentalne” – czytamy na witrynie Stowarzyszenia AKTYWNI.

Projekt „Równi w kraju, równi w Europie” jest finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski.

a.pis. na podstawie t-styl.info i aktywni.bialystok.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content