HomeKulturaWystawa poplenerowa „Pamięć i Wiara. Kościoły na Kresach” w galerii „Tyzenhauz”

Wystawa poplenerowa „Pamięć i Wiara. Kościoły na Kresach” w galerii „Tyzenhauz”

Około dwudziestu obrazów przedstawiających tematykę sakralną, do których inspiracją posłużyły obiekty kultu religijnego Grodna i Grodzieńszczyzny, wystawiono 23 września w grodzieńskiej galerii „Tyzenhauz”.

Przemawia Janina Pilnik, koordynator Międzynarodowego pleneru malarskiego „Pamięć i Wiara. Koscioły na Kresach”

Przemawia Olga Babińska, dyrektor galerii „Tyzenhauz”

Wystawa jest pokłosiem międzynarodowego pleneru malarskiego „Pamięć i Wiara. Kościoły na Kresach”, zorganizowanego przez Towarzystwo Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi.

Zbigniew Terepko, Lena Khvichia, Jurga Augustaityte i konsul RP w Grodnie Leszek Wanat

Międzynarodowy status plener i wystawa zawdzięczają udziałowi w przedsięwzięciu malarzy z trzech krajów: Białorusi, Polski i Litwy. Zza zachodniej oraz północnej granicy Białorusi piękno kościołów i innych obiektów sakralnych Grodzieńszczyzny przyjechali podziwiać i utrwalać na płótnie: Lena Khvichia i Jurga Augustaityte z Litwy oraz Zbigniew Terepko z Polski.

Przemawia wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk

Uczestników i gości wystawy powitali: wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk, prezes TPP przy ZPB Walentyna Brysacz, koordynator pleneru „Pamięć i Wiara. Kościoły na Kresach” Janina Pilnik oraz dyrektor galerii „Tyzenhauz” Olga Babińska.

Przemawia Leszek Wanat, konsul RP w Grodnie

Gościem wernisażu był także konsul w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie Leszek Wanat. Witając zgromadzonych dyplomata zaznaczył, że musiał przyjść na wernisaż, gdyż jest to wydarzenie organizowane przez TPP przy ZPB, co każdemu miłośnikowi sztuki malarskiej gwarantuje niezapomniane przeżycia estetyczne.

Gra Włodzimierz Zacharow

Janina Pilnik, przedstawiając uczestników pleneru i autorów wystawionych dzieł malarskich zaznaczyła, iż obrazy poplenerowe pozwalają odwiedzającym wystawę miłośnikom malarstwa zobaczyć, w jak różny sposób z wykorzystaniem różnych technik i koncepcji artyści potrafią wyrażać na płótnie emocje i przeżycia związane z podziwianiem grodzieńskich kościołów i miejsc kultu religijnego.

Przewodnikiem po takich miejscach stał się dla biorących udział w plenerze malarzy, współpracujący z ZPB grodzieński krajoznawca i historyk Edward Dmuchowski.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content