Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego ratuje zabytki na Kresach Wschodnich. Wkrótce na jednym z białoruskich cmentarzy pojawi się tablica upamiętniająca polskich żołnierzy. Odnowiona będzie też Kolumna ku czci 3 Maja w Leonpolu.
Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego zaangażował się w renowację polskich zabytków na Białorusi. Dzięki składkom 36 gmin udało się zebrać środki na rozpoczęcie ratunkowej konserwacji ozdobnej i mającej 11 metrów wysokości Kolumny ku czci 3 Maja w Leonpolu (Rejon Miorski, Obwód Witebski).
Kolumna powstała ok. 1792 r. w majątku Jana Nikodema Łopacińskiego, posła na Sejm I Rzeczypospolitej z pow. mścisławskiego, założyciela manufaktury tkackiej w Leonpolu, mecenasa sztuki i kolekcjonera.
– Przeprowadzenie konserwacji kolumny oraz rekonstrukcji tablicy jest zadaniem de facto ratującym pomnik przed zniszczeniem, a w konsekwencji i zapomnieniem. Kolumna w Leonpolu jest unikalnym świadectwem wydarzeń́ niezwykle doniosłych dla historii Rzeczypospolitej – mówi Katarzyna Toczydłowska ze Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.
Aktualnie ZGWWP oczekuje na decyzję Ministerstwa Kultury Białorusi. Chodzi o pozwolenia na rozpoczęcie prac konserwacyjnych.
To nie pierwsze takie działanie realizowane przez Związek. Wcześniej udało się zrekonstruować tablicę pamiątkową poświęconą polskim żołnierzom poległym pod Miadziołem (obwód grodzieński) podczas wojny polsko-bolszewickiej. Wkrótce tablica pojawi się na cmentarzu w Miadziole.
Poza tym ZGWWP ufunduje postument poświęcony błogosławionemu ks. Michałowi Sopoćko – spowiednikowi św. Siostry Faustyny Kowalskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Będzie on ulokowany w Zułowie (obecna Litwa) – miejscowości, gdzie 5 grudnia 1867 r. urodził się Józef Piłsudski.
Znadniemna.pl za Dorota Mariańska/bialystokonline.pl