HomeOświataPolska Szkoła Społeczna przy ZPB w Grodnie rozpoczęła rok szkolny

Polska Szkoła Społeczna przy ZPB w Grodnie rozpoczęła rok szkolny

Kilkaset osób przybyło w piątek, 15 września, na uroczyste otwarcie roku szkolnego 2017/2018 w grodzieńskiej Polskiej Szkole Społecznej przy Związku Polaków na Białorusi. Istniejąca w Grodnie od ponad dwudziestu lat placówka edukacyjna przyjęła w tym roku ponad 340 uczniów.

Na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego w Polskiej Szkole Społecznej przy ZPB w Grodnie jej uczniowie przybyli z rodzicami, rodzeństwem, a niektórzy – przyprowadzili też dziadków i babcie. Liczba przybyłych na uroczystość okazała się tak duża, że w rozliczonej na około 200 miejsc siedzących sali aktowej ZPB około połowy obecnych musiało stać przy ścianach.

Rozliczona na 200 miejsc siedzących sala aktowa ZPB nie zdołała pomieścić wszystkich przybyłych na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego

Tak duże zgromadzenie grodnian, pragnących wspólnie świętować rozpoczęcie roku szkolnego w szkole, oferującej swoim uczniom najatrakcyjniejszy w mieście program nauczania języka polskiego, zaszczycili obecnością goście honorowi wśród których byli: konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek z małżonką Elżbietą oraz prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys.

Goście honorowi uroczystości (w pierwszym rzędzie od prawej):Elżbieta Książek, Jarosław Książek, konsul generalny RP w Grodnie i Andżelika Borys, prezes ZPB

Witając gości, uczniów i ich rodziców, dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB Anżelika Orechwo złożyła obecnym życzenia z okazji rozpoczęcia roku szkolnego i podziękowała za wybór tej właśnie szkoły jako miejsca, w którym chcą pobierać naukę języka polskiego. Pani dyrektor przypomniała, że kierowana przez nią szkoła działa w Grodnie nieprzerwanie od 1996 roku.

Przemawia Anżelika Orechwo, dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie

Do bogatej, wieloletniej tradycji nauczania młodych przedstawicieli polskiej społeczności Grodna w Polskiej Szkole Społecznej przy ZPB nawiązał w swoim wystąpieniu konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek. – Jestem przekonany, że nie pożałujecie, iż wybraliście właśnie tę szkołę jako miejsce na naukę języka polskiego, oraz miejsce, w którym poznacie polską historię, tradycje i kulturę – mówił dyplomata do zgromadzonych na uroczystości.

Przemawia Jarosław Książek, konsul generalny RP w Grodnie

Witająca uczniów, ich rodziców i gości prezes ZPB Andżelika Borys zaznaczyła z kolei, że Polska Szkoła Społeczna przy ZPB to nie tylko nauka języka polskiego. – Jest to również miejsce patriotycznego wychowania polskiej młodzieży, w oparciu o wartości narodowe – zaznaczyła prezes ZPB.

Andżelika Borys, prezes ZPB

O tym, jak wyglądała nauka w szkole w poprzednich latach, o wyjazdach edukacyjnych i wakacyjnych uczniów do Polski, szkolnych konkursach i innych organizowanych w szkole przedsięwzięciach opowiedziała, przedstawiając prezentację multimedialną, dyrektor szkoły Anżelika Orechwo.

Po zapoznaniu się ze szkolną tradycją nauczania i wychowywania uczniów, zgromadzeni na uroczystości mieli okazję poznać grono nauczycielskie szkoły, w skład którego wchodzi dziewięciu pedagogów, z których troje, to nauczyciele z Polski, skierowani do pracy w Polskiej Szkole Społecznej przy ZPB w Grodnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej RP.

– Nasza szkoła pochwala wszelką pozytywną aktywność uczniów. Staramy się wspierać rozwój ich zdolności i zainteresowań intelektualnych, artystycznych i sportowych – podkreśliła Anżelika Orechwo, prosząc zgromadzonych do wysłuchania krótkiego koncertu w wykonaniu uczniów szkoły.

Na program koncertu złożyły się występy wokalne oraz recytacja przez uczniów wierszy polskich poetów.

Śpiewa Roksana Brodowicz, uczennica Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie

Wiersz recytuje Arseni Timoszko, uczeń Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie

Śpiewa Alina Szumiło, uczennica Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie

Wiersz recytuje Bożena Możejko, uczennica Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie

Polska Szkoła Społeczna przy Związku Polaków na Białorusi w Grodnie jest jednym z największych ośrodków nauczania języka polskiego, prowadzonych przez ZPB. Na terenie całej Białorusi Związek Polaków prowadzi, bądź wspiera, około 80 ośrodków nauczania języka polskiego. Liczba uczniów, pobierających w tych ośrodkach naukę języka polskiego jest szacowana na 7 tysięcy.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

 • SZANOWNI PAǸSTWO!
  Na Państwa ręce-jeśli oczywiście otrzymam na to zgodę mam zamiar wysłać dwie książeczki dla dzieci w przedziale wiekowym od 6 do 12 lat w formie elektronicznej PDF i upoważniam Państwa do ich szerokiego rozpowszechniania według Waszego uznania.Poniżej trochę więcej informacji o mojej akcji-ZAPRASZAM!
  Jestem emerytowanym lekarzem, ktὸry pracował w Polsce, Afryce i po dość długich latach pracy w Kanadzie znalazł się na emeryturze. Z trudnością zaadaptowałem się do nowych warunkὸw życia i wtedy powrὸciłem do pisania. Trochę piszę wierszem, prozą, a ostatnio moją pasją stały się różnorodne opowiadania, bajki i wiersze dla dzieci. Zawsze kochałem zwierzęta i nagle poczułem ich bliskość-zacząłem pisać o nich zapraszając na spotkania z nimi dzieci. Zwierzęta i ich prostolinijne reakcje, odruchy są cząstką tego Świata-Natury, ktὸry warto obserwować, poznawać i nauczyć się kochać, bo to niewątpliwie wpłynie na przyszłość dojrzałego człowieka. W pewnym okresie mojego życia przez kilka miesięcy napisałem sześć książeczek i opublikowałem w bardzo małym nakładzie w Polsce. Pisałem dużo i postanowiłem zaszczepić w społeczeństwie polonijnym myśl książki charytatywnej dla dzieciakὸw na emigracji.Na dzień dzisiejszy uważam, że z przyjemnością mogę rozprowadzić część moich książek dla dzieci drogą komputerową w formie PDF. Książki te są niezwykle kolorystyczne-mogą być odbierane fajnie na dużych ekranach internetowych i mam nadzieję, że zaciekawią dzieciaki-starsze umiejące czytać oraz wciągną rodzicὸw lub dziadkὸw w akcję czytania-charytatywnej książki dla młodszych polskich dzieciakὸw na emigracji.Ten materiał może być przydatny dla dzieci w przedziale wiekowym od 6 do 12 lat. Po pewnym czasie będę mὸgł przesłać nieco więcej tych książek o trochę innej tematyce. Zapraszam do tej akcji-myślę, że to naprawdę ma sens-a uśmiech dziecka i zadowolenie, ktὸre będzie się wiązało z posługiwaniem się językiem polskim będzie dla mnie nie tylko największą satysfakcją,ale i zapłatą.Tylko po pisemnej akceptacji co oczywiście wiąże się z odpowiedzią będę mὸgł z niezwykłą przyjemnością przesłać moje książki.
  Wszystkie komentarze jak i usprawnienia w tej sprawie są bardzo mile widziane.
  Zapraszam-Dr Jerzy Pawlak

 • Sz. Państwo!
  Maly dodatek.
  Wielka emigracja rozrzuciła nas po świecie. Bohater wiersza poniżej zamieszczonego był podwójnym szczęściarzem-miał nie tylko matkę, która go kochała, ale również matkę, która przekazała mu ukrytą w jej duszy miłość do ojczyzny. Przekazała mu więc miłość do niej i niezwykle ważną rzecz-dar posługiwania się ojczystym językiem. Część młodzieży emigracyjnej miała i ma szansę nauki języka w szkołach polonijnych-pamiętajmy-to niewątpliwie wielka sprawa-popierajmy i budujmy te szkoły- TO NASZE WIELKIE EMIGRACYJNE WYZWANIE!!!
  Dziecko emigracji!
  Nie znając jeszcze Ciebie, dużo o Tobie slyszałem. Dzielą nas góry, oceany, a ja mimo tego, czułem Twoją bliskość. Moje serce biło szybciej kiedy myślałem o Tobie. O Twoim istnieniu usłyszałem od mamy. Była zawsze wzruszona kiedy mówiła o Tobie. Jej oczy w cudowny sposób się zmieniały- aby po chwili wypełniċ się łzami, które osuszał powiew szczęścia, po którym jej twarz zastygała przez moment w blasku spokojnego ukojenia. Językiem miłości obdarowała mnie i całe moje dzieciństwo. Dzięki niej poznałem i pokochałem Twój język. Miłość i tęsknota za Tobą były cząstką każdego przebytego dnia. Pozostało więc ciągle tylko to co wiązało się z Tobą. Lata mijały, ale te dwa uczucia ciągle mi towarzyszyły.

  Postanowiłem wreszcie Ciebie odwiedzić, albo odnaleźć Cię w moich marzeniach. Kiedy się spotkaliśmy byłem bardzo wzruszony i udało mi się wypowiedzieć tylko to: KOCHAM CIĘ POLSKO!

Skomentuj

Skip to content