HomeReligiaPoznać – zobaczyć- pokochać Polskę. Wakacje dzieci z Iwia w Polsce

Poznać – zobaczyć- pokochać Polskę. Wakacje dzieci z Iwia w Polsce

Na pobycie edukacyjno-wypoczynkowym w Przyrowie na Śląsku przebywała w dniach 3 – 10 sierpnia grupa dzieci i młodzieży z polskich rodzin z Iwia na Białorusi. Śląsk odwiedziły dzieci, uczące się języka polskiego oraz nauczyciele i opiekunowie na co dzień krzewiący polską kulturę za wschodnią granicą Polski.

– Takie przyjazdy to nie tylko możliwość nauki, ale również integracji – mówi ks. Tomasz Kośny, wikariusz z Parafii z Przyrowa. We wspólnym poznawaniu pięknego krajobrazu Polski brała więc udział także grupa dzieci, uczestniczących w półkoloniach w Przyrowie.

Uczestnicy spędzili w Polsce tydzień, który był wypełniony różnorodnymi atrakcjami przeplatanymi z częścią edukacyjną w zakresie języka polskiego. Ponadto odbyły się spotkania z ciekawymi ludźmi, którzy przybliżyli młodzieży obyczaje i kulturę regionu Jury Krakowsko – Częstochowskiej (makroregion geograficzny położony w południowej Polsce. Stanowi wschodnią część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej. Tworzy pas długości ok. 80 km, pomiędzy Krakowem a Częstochową – red.).

Pierwszym punktem w programie pobytu była wizyta w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie grupę powitał wicewojewoda śląski Mariusz Trepka. Dzieci miały okazję zwiedzić gmach oraz poznać jego historię. Otrzymały także upominki.

Pobyt na Śląsku to czas na poznawanie zakątków Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Jest to kraina skalistych wzgórz, porośniętych lasami pagórków, jaskiń, wapiennych ostańców i wąwozów, unikalna pod względem krajoznawczym, przyrodniczym i historycznym. Uczestnicy pobytu przyznawali, że zwiedzanie Jury Krakowsko – Częstochowskiej wywarło na nich niesamowite wrażenie.

W program pobytu dzieci z Białorusi organizatorzy wpisali m.in. spacer po Przyrowie, zwiedzanie kościoła św. Mikołaja, integracyjny dzień nad malowniczym brzegiem rzeki Wiercicy oraz zajęcia w sali OSP w Przyrowie. Młodzi Polacy z Białorusi uczestniczyli we Mszy świętej w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Przyrowie i wyrazili wdzięczność za gościnność i wielką życzliwość okazaną im przez opiekunów.

W kolejnych dniach nie zabrakło także atrakcji i rozrywki na pływalni we Włoszczowej i parku wodnym w Tarnowskich Górach.

Niezapomnianym przeżyciem była Sztolnia Czarnego Pstrąga, znajdująca się pośrodku Parku Repeckiego w Tarnowskich Górach. Jej zwiedzanie polegało na przepłynięciu łodziami 600 metrowego odcinka sztolni.

Policyjny klub honorowych dawców krwi, wspólnie z Wydziałem Prewencji KMP w Częstochowie, przygotował dla dzieciaków moc atrakcji w stadninie koni Klubu Sportowego „Pegaz”. Dzieci i młodzież mogli zobaczyć pokaz koni służbowych, a jeździec sierż. Maciej Połcik opowiedział o codziennych obowiązkach koni oraz przedstawił krótki pokaz jazdy konnej. Nasi goście udali się też na przejażdżkę specjalną bryczką, gdzie mogli zwiedzić piękne zakątki okolic Mirowa koło Częstochowy. Kolejną atrakcją, cieszącą się niemałym zainteresowaniem, był pokaz radiowozu oraz stroju służbowego wykorzystywanego przez mundurowych podczas zabezpieczania imprez masowych. Na zakończenie grupa posiliła się kiełbaskami upieczonymi samodzielnie na wspólnym ognisku.

Następnego dnia wciąż będąc w Częstochowie przeszliśmy pielgrzymkowo z Kościoła św. Zygmunta Alejami Najświętszej Maryi Panny na Jasna Górę. Dzieci z Iwia oraz Przyrowa i okolic zwiedziły redakcję Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Tak się złożyło, że pobyt na Jasnej Górze zbieg się w czasie z uroczystościami z okazji Jubileuszu trzechsetnej rocznicy koronacji świętego wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Dzieci i młodzież miały zatem okazję zobaczyć święty wizerunek w koronie, odnowionej z okazji jubileuszu koronacji cudownego obrazu.

Wszystkie dzieci z Iwia po raz pierwszy były na Jasnej Górze. Wiele lat modlitwy oraz pragnienie wielu osób, aby wyjechać do Matki Bożej – sprawiło, że jesteśmy tutaj, na Jasnej Górze – opowiadał ks. Jan Gawecki z Iwia – Cieszymy się bardzo, że jesteśmy tutaj w tym miejscu szczególnym, maryjnym”. Natalia Łopatowa ze wzruszeniem dodała „Trwamy w wierze, dzięki rodzicom wiara nasza przetrwała na terenach gdzie mieszkamy. Każdy z dzieci i młodzieży przywozi tutaj swoje indywidualne intencje, ale również intencje Kościoła na Białorusi. Bardzo znany i czczony jest na Białorusi obraz Matki Bożej Jasnogórskiej”.

Oprowadzani przez ojca podprzeora Jana Poteralskiego uczestnicy pobytu zwiedzali muzea i miejsca związane z Jasną Górą, udzielili wywiadu rozgłośni Radia Jasna Góra i uczestniczyli w apelu jasnogórskim i spotkaniu z księdzem arcybiskupem metropolita częstochowskim Wacławem Depo oraz biskupem pomocniczym Andrzejem Przybylskim.

9 sierpnia 2017 r. udaliśmy się do Krakowa. Przewodnicy w sposób doskonały ukazali nam klimat kulturalnej stolicy Polski, jak nazywamy Kraków. Wspólnie spacerowaliśmy wzdłuż Wisły, zwiedzaliśmy Zamek Królewski, Wawel, Sukiennice, Kościół Mariacki, Okno Papieskie, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego i wiele innych cennych zabytków Krakowa.

Jak wspomina jeden z opiekunów grupy ks. Tomasz: Mieliśmy to wielkie szczęście i wyróżnienie – spotkać w Łagiewnikach abp. Salvatore Pennacchio – Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Przedstawiciel Papieża Franciszka w Polsce jest znany ze swego szczególnego związku ze św. Janem Pawłem II, z troski o ubogich oraz zaangażowania misyjnego i duszpasterskiego. Otrzymaliśmy pamiątkowe obrazki i błogosławieństwo.

Wszystkie dzieci z Iwia pochodziły z katolickich rodzin, dlatego też mogliśmy, zwiedzając Sanktuaria omodlić nasze intencje. Byliśmy m.in. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, św. Jana Pawła II w Krakowie, Matki Bożej w Gidlach oraz św. Anny niedaleko Przyrowa.

Opiekunka Natalia Łopatowa wyraziła wdzięczność za okazane dobro: „Bardzo serdecznie dziękujemy za wspaniałą atmosferę, opiekę i perfekcyjną organizację kolonii. Dzieci same nigdy by tyle nie zobaczyły. Podziękowanie dla całej kadry, opiekunów zaangażowanie i opiekę, a szczególnie dla ks. Tomasza. Dzieci są bardzo szczęśliwe!”

Tak atrakcyjne przeprowadzenie kolonii nie byłoby możliwe bez pomocy i wsparcia dobrych ludzi. Podziękowania należą się Panu Posłowi Szymonowi Giżyńskiemu i Panu Senatorowi Arturowi Warzosze. Dziękujemy także Panu Wicewojewodzie Mariuszowi Trepce, Komendantowi Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie Piotrowi Plackowi, Nadleśniczemu Nadleśnictwa Złoty Potok Andrzejowi Krzypkowskiemu.

Jest jeszcze wiele osób i instytucji, które w sposób bezpośredni lub pośredni przyczyniło się do tak ciekawego wypoczynku wakacyjnego. Wszystkim dziękujemy!

Ważnym ogniwem promocji są media. Od nas za wsparcie medialne podziękowania należą się dla: TVP Katowice, Polskiego Radia – oddział Katowice, Radia Jasna Góra, Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, Gazety Częstochowskiej, oraz wielu portali internetowych i mediów lokalnych.

Kilka młodych uczestników pobytu wakacyjnego chciało podzielić się wrażeniami:

Inga Wieskiel (10 lat) – najbardziej spodobał mi się Kraków, zabytkowe kościoły, hejnał, Wawel, sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach;

Anastazja Sobolewska (13 lat) – głęboko przeżyłam Apel Jasnogórski i wiarę Polaków, gdy na kolanach szliśmy wokół Obrazu Matki Bożej;

Jarek Sinica (4 lata) – najbardziej podobało mi się spotkanie z Policją, przygotowali nam przejażdżkę bryczką, jazdę na koniach, bardzo fajne było także w parku wodnym w Tarnowskich Górach, u nas na Białorusi nie mamy takich atrakcji;

Daria Zyszka (11 lat) – nie marzyłam, że kiedyś będę na spotkaniu u Wojewody, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim – spodobała mi się atmosfera spotkania, było tak serdecznie i rodzinnie, były smaczne naleśniki i prezenty;

Milena Zachar (11 lat) – ja podziwiam ks. Tomasza, jak bardzo dla nas dużo zrobił, to prawdziwie Boży Człowiek!

Anna Brejwo z Iwia

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content